Alte știri din fotbal
Câți spectatori vor fi la FCSB - Dinamo: „Pentru decembrie sunt cifre bune!” + Decizia finală pentru David Miculescu
0
„Mi-e rușine să mai ies în oraș!” » Jean Vlădoiu anunță schimbări masive la Slobozia: „Să vedem cine vrea să rămână”
0
Purece a „ciupit” tare după eșecul de la Galați: „Mă simt UMILIT! Fac un apel public la cei care conduc această echipă”
0
Oțelul - Unirea Slobozia 3-0 » Joga Bonito până în play-off! Slobozia se scufundă: spulberată și la Galați
1
Știri din fotbal internațional
Coincidență uluitoare la Mondialul 2026: meciul de deschidere din 2010 se repetă, chiar în aceeași zi a calendarului!
0
Prima reacție a lui Mauricio Pochettino, selecționerul SUA, după ce a văzut adversarele de la CM 2026, inclusiv România
0
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
4
SCANDALUL izbucnit după tragerea la sorți a grupelor CM 2026 » FIFA, acuzată că a încălcat regulamentul
1
S-au stabilit grupele de la Mondial
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
S-au DESFIINȚAT loturile naționale!
Lifestyle
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
11
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Fostul star al lui Arsenal se căsătorește cu o cunoscută actriță de filme pentru adulți
11
Celebra tenismenă a „topit” zăpada de pe munți! Dayana a sfidat frigul și a aprins imaginația fanilor: „Mamma mia!”
3
Șeful Poliției Locale Oradea vinde AdBlue primăriei care îi plătește ...
Libertatea
Cine este avocata acuzată că ar fi ajutat dealerii în închisoare. Schema ...
Adevărul
Sportul din București, încotro?! GSP a trimis 10 întrebări primilor 4 ...
GSP SPECIAL
Ultimul sondaj AtlasIntel pentru Primăria București o plasează pe Anca ...
Libertatea
Hm, cand Craiova s-a dus in civil impotriva FRF-ului i-au dezafiliat, pt ca deh... regulamentele sportive primeaza. De ce nu merge si reciproca??? FRF sa accepte decizia TAS-ului, care a fost informat de tot, inclusiv de actul asta de fals.... nu inteleg cum isi permit ei sa mearga mai departe!!! Jucatorii, bineinteles, e dreptul lor sa faca plangeri penale.... pe mine ma deranjeaza insa serios manevra FRF-ului.
Fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) din cadrul Federaţiei Române de Fotbal (FRF) Vasile Avram a fost trimis în judecată pentru că, în 21 mai 2011, când era supervizor la meciul de fotbal FCM Târgu Mureş - Universitatea Cluj, din cadrul etapei a 34-a a Ligii I de fotbal, a primit de la omul de afaceri Sorin Ţerbea suma de 19.000 de euro în scopul delegării unor arbitri agreaţi de echipa de fotbal din Tîrgu Mureş, la jocurile ediţiei de campionat 2011-2012. Un complet de trei judecători de la instanţa supremă a decis, miercuri, în majoritate, desfiinţarea totală a deciziei de achitare dată de Curtea de Apel Bucureşti (CAB) în cazul lui Vasile Avram, şi a complicilor săi. După rejudecarea cauzei, magistraţii l-au condamnat pe Vasile Avram la trei ani de închisoare şi doi ani pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi pentru luare de mită şi la şase luni de închisoare pentru tentativă la fals în înscrisuri sub semnătură privată în legătură directă cu infracţiuni de corupţie. Instanţa supremă a stabilit ca acesta să execute pedeapsa cea mai grea, cea de trei ani din care au scăzut reţinerea şi arestarea preventivă de la 24 septembrie 2011 la 21 noimebrie 2011.
in cazul Stelei s-au sesizat toti ... au facut memorii la UEFA ...in cazul celor de la asociatia sportiva ardealul din tg mures vad ca nu se face niciun demers la UEFA , dosarul fiind terminat si incheiat cu condamnarea la privare de libertate, a celor implicati . ___ Alături de Avram a fost condamnat de judecătorii ICCJ şi avocatul Adrian Penciu la şase luni de închisoare pentru tentativă la instigare la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată în legătură cu infracţiuni de corupţie, la şase luni de închisoare pentru favorizarea infractorului comisă în legătură cu infracţiuni de corupţie. Instanţa a contopit cele două pedepse şi a stabilit suspendarea executării lor termnenul de încercare în cazul acestuia find de doi ani şi jumătate. Complicele celor doi, Vasile Constantin Chiorean, a fost achitat de magistraţii ICCJ pentru fapta de dare de mită şi pentru complicitate la luare de mită Faţă de Ioan Sorin Ţerbea judecătorii au stabilit încetarea procesului penal pornit împotriva sa pentru dare de mită şi aceeaşi decizie a fost luată şi faţă de Nicolae Iacobescu pentru fapta de dare de mită şi pentru complicitate la luare de mită, ca urmare a decesului celor doi. Pe latură civilă, instanţa supremă a decis confiscarea de la Avram a sumelor de 19.000 de euro şi 6.647 de euro prin obligarea inculpatului la plata către stat a acestor sume (echivalentul în lei la cursul BNR din ziua plăţii) şi a constatat că acesta a consemnat la CEC Bank suma de 22.000 d
ce mârsavi sunt astia din FRF ... pai ba FRF'ule ... de ce i-ati pãsuit pe cei din Cluj ? de ce nu ati respectat regulamentele ? comisiile jurisdictionale de ce au tergiversat aceste memorii ? mi se pare o mârsãvie ce fac cei din FRF ... ca si cei din lfp ... niste hoti , i-as mai intreba pe cei din LPF ... de ce nu au facut licitatie publica in legatura cu vanzarea drepturilor TV ,a?
FRf nu va face nimic. Aceşti câcâci nu au avut curajul nici să o retrogradeze pe ASA, acum când afacerea "Mita din elicopter" a fost tranşată în justiţie !
Degeaba Paszkany are blaturi mari basiste in justitie. A mai fost odata judecat pentru sprijinirea unui grup infractional organizat si achitat de basisti la ICCJ dupa ce a devenit sponsorul oficial nr 1 al lui Traian Basescu. Iata ce declara Seful DIICOT Cluj, Mircea Hrudei, care a instrumentat dosarul omului de afaceri Arpad Paszkany: "Toti oamenii care au lucrat la dosar au simtit presiuni. S-a inceput cu acel memoriu adresat presedintelui Traian Basescu, invocat in sedinta de bilant a Parchetului General de la inceputul anului 2007. Verificarile CSM precum si anchetele efectuate de Parchetul General cu privire la aspectele invocate in memoriu au demonstrat ca toate acuzatiile lui Arpad Paszkany sunt nefondate. Au fost facute si alte plangeri penale si sesizari impotriva procurorilor de caz, de catre domnul Arpad Paszkany si apropiati ai acestuia, toate solutionate prin neinceperea urmaririi penale sau clasare". El a spus ca au urmat presiunile asupra unuia dintre procurorii care au lucrat la dosar, Daciana Deritei, si s-a incercat sa se acrediteze ideea ca dosarul a fost construit la comanda, ca urmare a unor relatii de rudenie ale procurorului DIICOT Daciana Deritei, care a fost, de altfel, recuzata de omul de afaceri. Seful DIICOT Cluj a mai spus ca a fost atentionat in mod repetat de Paszkany ca vremurile se schimba. "Pe parcursul urmaririi penale, in mod repetat, domnul Paszkany mi-a sugerat sa fiu atent ca vremurile se schimba".
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.