Alte știri din fotbal
Cristiano Bergodi explică eșecul usturător din meciul de titlu: „Nu ar fi corect”
0
Alex Crețu a ținut să plătească polițe: „Mulțumim domnului Rusescu, mulțumim domnului Șumudică!”
0
Adrian Rus: „Sunt șanse foarte mari să rămân! Mi-am îndeplinit visul”
0
Reacția scurtă a lui Mihai Rotaru, după titlul câștigat de Universitatea Craiova: „De abia am făcut altele”
0
Știri din fotbal internațional
PAOK a ratat și Liga Campionilor » Final amar de sezon pentru Răzvan Lucescu
1
Final în meciurile românilor din penultima etapă din La Liga: cum arată lupta pentru cupele europene
0
West Ham, cu un picior în Championship » Tottenham e la mâna ei pentru menținerea în Premier League
0
Moment incredibil! Neymar s-a umplut de nervi, după ce a fost schimbat din greșeala arbitrului
0
Lifestyle
„Yoga, meditație, plus liniștea naturii” » Partenera internaționalului „tricolor” a găsit o oază în afara României
13
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
9
Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră
3
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
15
Un pensionar din Neamț a prins 9 pești și acum este cercetat penal
Libertatea
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Prezentatoarea care a anunțat punctele acordate de juriul din Republica ...
Libertatea
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
nu te-am vazut comentand fotbal , jignesti cu fiecare cuvant, mustesti de ura deci esti politruc infiltrat cautand sa explice gafele interminabile si impardonabile ale lui nicusor care uite ca se implica si in fotbal daca interesul (altora) o cere. Pur si simplu daca vrei sa protejezi fotbalistii romani trebuie sa dai o astfel de lege. Se va ajunge ca in Germania a carei nationala altadata prima nu reuseste sa treaca de grupe pentru ca are echipe in Bundesliga care joaca fara niciun fotbalist german.
În Ungaria se aplică începând din acest sezon "regula 5/1" cu minim 5 maghiari + 1 Under - folosiți obligatoriu pe întreaga durată a partidei. Dar acolo nu e cu sancțiuni, ci cu bonusuri. Echipele care nu îndeplinesc acest criteriu pierd aproximativ 1.250.000 de euro din partea Guvernului Ungariei. Așa ar trebui procedat și în România. Dacă se merge pe o lege care prevede penalizări, aceasta poate fi declarată neconstituțională, în schimb sistemul pe bonusuri nu ar avea de ce să fie contestat. Poți să nu respecți regula și renunți de bună voie la beneficiile financiare. Nimeni nu s-ar mai plânge că e discriminat sau că i se încalcă dreptul la muncă. Altfel, chiar dacă teoretic, pe termen lung ar putea ajuta naționala, o astfel de lege ar fi o piatră de moară pentru cluburi, și așa încurcate de regula Under. Atâta timp cât cluburile din alte campionate nu au asemenea restricții și obligații, în competițiile europene am porni din start cu un dezavantaj, neavând posibilitatea să aliniem cea mai bună formulă meci de meci.
Care cluburi au invins? Cele 6-7 cluburi semnatare? Nici macar jumatate
Cam toate iau bani intr-o forma sau alta, o sumă mai mică sau mai mare. Altele au scutire sau reducere de la chiria stadionului care si aceasta e o formă de sprijin de la comunitatea locala (Primărie, Consiliul Judetean)
Tocmai de asta Steaua are succes. Că vârfuri ca Târnovanu sau Olaru mai sunt la echipa si nu au fost vanduti. Daca erau la Botosani, erau vanduti imediat pe sume de 1 milion de euro, dar pretul prohibitiv impus de Gigi alunga orice intentie serioasa de cumparare. Olaru daca nu era forțat de Gaz Metan Medias sa joace la 17-18 ani, nici ca ajungea la Steaua. Ma deranjeaza ca Gigi are de gand sa ia doar fotbalisti portughezi si va impune o modă a portughezilor cum a impus-o CFR in urma cu 20 de ani. In cazul in care legea nu trece, nici ca mai vedeti tinere talente afara de regula Under 21. Nicușor, mamă, rușine mă!
Mi se pare corect!„Privații”baga banul(in definitiv tot cu„afaceri”cu statul au facut banii)-ca sa scoata profit!(Și sa-și mai spele din bani)!Iar ca sa ajute cu adevarat dezvoltarea fotbalului românesc-ar fi trebuit sa se (re)introduca regula folosirii de doi tineri-ba chiar U19(in loc de un U21 ca acum)!Coroborata cu obligarea cluburilor finanțate de primarii, sa foloseasca numai U-19-U21!
Cine ti-a zis ca romanii muncesc pe salarii inferioare fata de cetatenii din vestul Europei in tarile din vestul Europei? Ai lucrat tu sau ai auzit povesti??
Foarte bine că a retrimis-o în parlament. Această regulă trebuie aplicată la cluburile finanțate din bani publici. Cluburile finanțate de către privați pot avea și o componență de 100% jucători străini. Iar cluburile finanțate din banii noștri să caute sportivi talentați din țară.
Nepalezii si toti aia vin la noi pentru ca gasesc de lucru. Din ce am auzit (surse apropiate) majoritatea sunt mai harnici si mai "reliable" decat romanii. Dar asta e o alta discutie. Cat despre folosirea mai multor romani, ma indoiesc ca asta ar rezolva vreo problema. Pentru ca fotbalistul roman e slab pregatit, si sta prost la mentalitate. Uite, unde s-au stransferat "varfurile" fotbalului romanesc in ultimii ani? Unde e Olaru? Tarnovanu? L. Munteanu? Nu ne mai acord nimeni incredere, si e pe bune. Asa ca le ce ar folosi si mai multi romani in campionat?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.