FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - SEPSI

FC Voluntari - Sepsi 1-2 » Sepsi obține victoria după o repriză secundă impecabilă! Cum arată clasamentul acum

Voluntari - Sepsi // foto: Raed Krishan +15   FOTO
Voluntari - Sepsi // foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 25 septembrie 2020 01:00 / Actualizat sambata, 26 septembrie 2020 13:00

Sepsi OSK s-a impus pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 2-1, după ce ilfovenii au condus la pauză.

Vezi AICI programul etapei #5 din Liga 1

Trupa lui Mihai Teja a început ca din tun, reușind să deschidă scorul după numai 4 minute, prin Mailat. Un șut al lui Grădinaru din afara careului a fost respins de Niczuly în față, iar Mailat a reluat din prima, trecând mingea pe lângă portarul covăsnenilor.

În prima parte, ocaziile importante le-au aparținut gazdelor, Ion Gheorghe și Mailat, autorul primei reușite, trecând pe lângă majorarea avantajului echipei lor.

Discursul lui Leo Grozavu din vestiar de la pauză i-a trezit pe jucătorii lui Sepsi, care au intrat pe teren mult mai motivați. Sepsi a dominat categoric partea a doua, având o posesie superioară și creându-și mai multe ocazii de poartă.

Egalarea a venit din piciorul lui Florin Purece, transferat în această perioadă de mercato de Sepsi. Mijlocașul a primit mingea la marginea careului de 16 metri de la Costin și a șutat cu latul din prima, puternic, aproape de vinclul porții lui Rîmniceanu.

Golul izbăvitor pentru Sepsi a venit în minutul 83, atunci când o centrare a lui Bryan Nouvier a fost reluată cu capul de Lorand Fulop, lovitura acestuia lăsându-l fără replică pe portarul ilfovenilor.

Mihai Teja: „Reconstruim din mers. Repriza a doua este cea mai slabă de când sunt eu aici”

+11 FOTO

Leo Grozavu: „Bine că ne-am trezit la pauză, e bine că am avut reacţie”

Clasament Liga 1

FC Voluntari - Sepsi 1-2

FC Voluntari - Sepsi » Echipe de start:

FC Voluntari (4-3-3): Rîmniceanu - Costin, Balaur, Armaș, Vlad - Căpățînă, de Lucas, I. Gheorghe - Mailat, Eric, Grădinaru
Rezerve: 1. Lavin, 2. C. Achim, 14. Marcelo, 20. Ozkara, 29. Puel, 30. Al. Stoica, 32. Kocici, 70. A. Voinescu, 99. Borțoneanu
Antrenor: Mihai Teja

Sepsi (4-2-3-1): Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Bogdan Mitrea, Fl. Ștefan - Kovacs, Fofana, Dragomir - Golofca, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: 12. Fernandez, 2. Deligiannidis, 10. L. Fulop, 13. Bajrovic, 14. V. Mitrea, 19. Nouvier, 24. I. Fulop, 27. Carnat
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Marius Avram // A1: Vladimir Urzică; A2: Marius Marchidanu

VIDEO. Declarațiile lui Cornel Șfaițer de la stadion

Citește mai multe știri din Liga 1:

FCSB, refuzată de Voluntari pentru un transfer de urgență » De ce a picat mutarea

Brazilianul Eric, atac virulent după meciul cu Craiova - Voluntari 2-1: „A crezut că la cât sunt de gras nu mai pot sta în picioare”