FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA, CAMPIOANĂ

Primarul din Craiova anunță: „Antrenorul și jucătorii Universității vor primi titlul de Cetățean de Onoare”

Lia Olguța Vasilescu, cu o eșarfă a Universității în mâna stângă, asistând la meciul dintre Craiova și U Cluj // foto: Cristi Preda (GSP)
Lia Olguța Vasilescu, cu o eșarfă a Universității în mâna stângă, asistând la meciul dintre Craiova și U Cluj // foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat luni, 18 mai 2026 13:02 / Actualizat luni, 18 mai 2026 15:25

Lia Olguța Vasilescu (51 de ani), primarul din Craiova, a anunțat că antrenorul și jucătorii Universității vor fi numiți Cetățeni de Onoare ai orașului, după ce au readus în Bănie titlul de campioană a României la fotbal.

Trecuseră 35 de ani de la ultimul titlu cucerit de un club din Craiova. Echipa actuală, înființată în 2013, le-a produs craiovenilor o mare bucurie încheind această agonizantă așteptare.

A făcut-o chiar în mare stil, câștigând titlul matematic cu o etapă înainte de finalul sezonului, după un convingător 5-0 contra principalei contracandidate, U Cluj.

Primarul din Craiova anunță: „Antrenorul și jucătorii Universității vor primi titlul de Cetățean de Onoare”

În urma acestui triumf, edilul Lia Olguța Vasilescu, personaj-cheie și în înființarea echipei în urmă cu 13 ani, a anunțat că antrenorul Filipe Coelho și fotbaliștii echipei vor fi numiți, la începutul lunii iunie, Cetățeni de Onoare ai Craiovei.

„Fotbalul aduce craiovenilor o bucurie pe care nu au mai trăit-o de 35 de ani. Cei mai mulți dintre fotbaliștii care au adus eventul în Bănie, aseară, nici nu erau născuți când orașul trăia aceste momente, iar copiii noștri știu doar povești despre istoria sportului rege sau despre cei care au alcătuit Craiova Maxima.

Pentru ei sunt doar fotografii afișate în tribune, cu oameni care au adus glorie cetății. Acum însă jucătorii Universității pot fi văzuți pe teren, iar performanțele lor pot deveni motivare pentru copiii minunați ai Craiovei să facă sport, pot deveni inspirație pentru cei care vor să ajungă la același nivel.

Craiova este recunoscătoare pentru bucuria adusă de echipa de fotbal anul acesta, Craiova dorește ca rezultatele acesteia să determine și alți copii să facă performanță sportivă, și pentru aceste lucruri, Craiova îi va recompensa pe antrenorul și jucătorii Universității cu titlul de Cetățean de Onoare, în ședința solemnă care va avea loc luna viitoare, cu ocazia Zilelor Municipiului Craiova”, a transmis Lia Olguța Vasilescu, fără a preciza dacă distincția le va fi acordată tuturor fotbaliștilor care au făcut parte din lot în acest sezon.

Primarul a asistat, seara trecută, la meciul dintre Universitatea Craiova și U Cluj, avându-i alături pe băiatul ei și pe soțul Claudiu Manda. Cel din urmă, secretarul general al PSD, s-a întors între timp la București, unde în această dimineață a făcut parte din delegația trimisă de PSD la negocierile cu președintele Nicușor Dan, în vederea desemnării unui nou prim-ministru.

+30 FOTO
Citește și:
„Ceremonia 360 de grade” aplicată în premieră la Mexic - Africa de Sud » Ideea lui Del Piero schimbă Mondialul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Ceremonia 360 de grade” aplicată în premieră la Mexic - Africa de Sud » Ideea lui Del Piero schimbă Mondialul
42 de lei o apă minerală, berea e lux » Prețuri care te sperie la Mexic - Africa de Sud, primul meci al Mondialului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
42 de lei o apă minerală, berea e lux » Prețuri care te sperie la Mexic - Africa de Sud, primul meci al Mondialului
Becali și Șucu construiesc de zor » Imaginile surprinse astăzi lângă București: asta l-a convins pe Pancu să semneze!
Superliga
Becali și Șucu construiesc de zor » Imaginile surprinse astăzi lângă București: asta l-a convins pe Pancu să semneze!
Mexic – Africa de Sud » Ce start de Mondial: GOL în minutul 9! Reporterii GSP transmit din Ciudad de Mexico
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Mexic – Africa de Sud » Ce start de Mondial: GOL în minutul 9! Reporterii GSP transmit din Ciudad de Mexico
Gigafabrică de miliarde euro în România
Profit.ro
Gigafabrică de miliarde euro în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Hegemonie absolută a unui miliardar! „Becali de Tijuana” are 23 de copii și a cumpărat tot fotbalul mexican: „Femeia este animalul meu preferat”

Impact MAJOR în Superliga! » FIFA a aprobat două noi reguli parcă făcute special pentru fotbalul românesc


Comentarii (14)
danutcornel
danutcornel  •  18 Mai 2026, 19:52

sa dea si arbitrilor titlul de cetatean de onoare

danutcornel
danutcornel  •  18 Mai 2026, 19:52

sa dea si arbitrilor titlul de cetatean de onoare

Ianosik
Ianosik  •  18 Mai 2026, 18:47

Săracul de manda.trebuie să plătească 2'amenzi: Una preț.fumat .alta ptr introducerea de doze de băuturi pe stadion. Sa vina poliția locală trimisa de Olguța să îl amendeze

Vezi toate comentariile (14)
Comentează