FOTBAL  »  Superliga  »  VOINŢA - CEAHLĂUL 1-2

liveTEXT » Trei puncte salvatoare » Ceahlăul a cîştigat lupta cu Voinţa Sibiu şi s-a depărtat de subsolul clasamentului

Achim şi colegii săi au nevoie de puncte pentru a se menţine deasupra liniei de retrogradare

Articol de GSP - Publicat marti, 01 mai 2012 00:00 / Actualizat marti, 01 mai 2012 18:57

Ceahlăul a făcut un pas important spre salvarea de la retrogradare după victoria obţinută în deplasare, cu 2-1, pe terenul contracandidatei de la Sibiu.

După o primă repriză fără nici o ocazie importantă la nici una dintre cele două porţi, partea secundă a partidei a fost mult mai intensă. Oaspeţii au avut cinci minute extraordinare, timp în care au marcat de două ori, din penalty prin Golubovici (62) şi prin Andrei Pavel, două minute mai tîrziu.

Împinşi de la spate de fanii prezenţi în tribune, sibienii şi-au revenit abia spre final. În minutul 81, Zăgrean a marcat golul revenirii după o centrare perfectă a lui Tătar şi a reînviat speranţele gazdelor. Seria atacurilor furibune la poarta lui Jovici a fost în zadar, iar Voinţa Sibiu a pierdut un meci decisiv în încercarea de a se salva de la retrogradare.