FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FC VASLUI 1-1

Lopez Caro: "Toţi jucătorii merită felicitaţi pentru că au jucat în astfel de condiţii"

U Cluj - FC Vaslui

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 august 2010 00:00

Antrenorul FC Vaslui, Juan Ramon Lopez Caro, a declarat, după remiza cu Universitatea Cluj, scor 1-1, că toţi jucătorii merită felicitări pentru că au evoluat în condiţii foarte dificile, din cauza furtunii de vineri seară, din Alba Iulia.

"Nu înţeleg regulamentul din România. Terenul totuşi a fost acelaşi pentru ambele echipe. Toţi jucătorii merită felicitaţi pentru că au jucat în astfel de condiţii, iar dacă arbitrul a decis reluarea meciului înseamnă că are acoperire regulamentară", a spus Lopez Caro.

Tehnicianul a precizat că punctul obţinut la Alba Iulia este "total insuficient", însă a subliniat că echipa sa a arătat că are personalitate în momentele dificile ale jocului. "Am reuşit să controlăm partida la mijlocul terenului, dar din păcate am fost egalaţi dintr-o fază fixă. Nu sîntem disperaţi pentru că au trecut doar trei etape.

Universitatea Cluj a fost o echipă mai pragmatică, în condiţiile unui joc în care cele două formaţii s-au bazat mai mult pe apărare. N-am avut consistenţă în faza ofensivă, iar clujenii mai luau cît o gură de oxigen datorită faulturilor repetate", a mai spus el.

Formaţiile Universitatea Cluj şi FC Vaslui au remizat, scor 1-1 (0-0) , vineri, în primul meci al etapei a III-a a Ligii I, partidă care a fost întreruptă de două ori din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra stadionului "Cetate", din Alba Iulia. Golurile au fost marcate de Wesley, în minutul 80, din penalti, pentru clujeni egalînd Cvirik, în minutul 84.

Meciul a fost întrerupt, în minutul 14, din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra oraşului Alba Iulia, şi s-a reluat după aproximativ 40 de minute de întrerupere. Partida a mai fost întreruptă iniţial şi în minutul 10, cînd din cauza vîntului puternic au început să se răstoarne panourile publicitare de la marginea terenului, iar arbitrul le-a cerut organizatorilor să le îndepărteze, pentru ca jucătorii să nu fie loviţi.
sursa: Mediafax

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”