FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - SPARTAK MOSCOVA 1-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 februarie 2009 00:00

Poli a dominat jocul, unul dur în multe momente, dar ruşii au egalat pe final

Alexa şi compania au întîlnit ieri jucători ca Saenko sau Pavlenko, care au ajuns cu Rusia pînă în semifinalele Euro 2008, ori cehul Martin Jiranek, nume dorit de multe echipe mari din Europa. Dar şi coechipieri ai acestora, mult mai rudimentari.

BALINT CONTRA LAUDRUP
Meciul a fost unul special avînd în vedere şi numele antrenorului de la Spartak Moscova, Michael Laudrup. ;) Una din primele întîlniri a celor doi antrenori de acum a însemnat un moment de top în cariera lui Balint. România a învins Danemarca la Bucureşti cu 3-1, calificîndu-se la Italia 90, actualul tehnician al timişorenilor reuşind atunci o dublă! :D Gabi Balint a schimbat ieri sistemul de joc şi a trecut la 4-4-2, după ce în majoritatea amicalelor din Spania a jucat cu trei atacanţi. Timişorenii au început tare, dar Magera, care a arătat din nou că e în mare formă, a ratat deschiderea scorului în două rînduri, în minutele 2 şi 7.

GOL MAGERA, KARA RUPT!
Ruşii au ripostat prin Prudnikov şi Ryznov, dar fără rezultat pe tabelă. A urmat un meci de angajament total, în care nu au lipsit durităţile, :X Karamian fiind la un pas de schimbare la mijlocul primei reprize, după intrarea dură a lui Shiskin. În a doua repriză, Poli a început însă mult mai decisă şi după ce Gigel Bucur a lovit bara în minutul 59, Magera a deschis scorul în minutul 66 cu un şut spectaculos de la 22 de metri.

Poli a dominat clar 70 de minute, dar a ratat o victorie pe deplin meritată, cu trei minute înainte de final, cînd Taborda a respins o minge în faţă, iar Dzyuba a egalat. Înainte de startul campionatului, Balint mai are doar două necunoscute. Titularul postului de fundaş stînga, unde "Pele" trebuie să aleagă între Maxim şi Latovlevici, dar şi perechea de la mijloc a lui Dan Alexa, lupta fiind mare între Borbely, Vrsic, Stancu şi chiar Curtean.

Trei absenţi de la Poli
Antrenorul lui Poli, Gabi Balint nu s-a putut baza nici la meciul de ieri cu Spartak Moscova pe jucătorii Milos Brezynsky, Stelian Stancu şi Wiston Parks. Fundaşul slovac se află încă în recuperare după intervenţia chirurgicală suferită în decembrie, iar ceilaţi doi au fost diagnosticaţi cu întindere musculară după primul meci din Spania, cu Cracivia Krakow şi au efectuat antrenamente mai lejere în perioada aceasta. (Dana Surulescu)

Supervizaţi de şefi
Preşedintele lui Poli, Marian Iancu şi vicepreşedintele Emil Roşianu au urmărit din tribună meciul susţinut ieri de elevii lui Gabi Balint. Conducătorii lui Poli se află în Spania de mai bine de o săptămînă, fiind prezenţi şi la partidele anterioare cu IFK Goteborg şi Sparta Praga. "Toate au fost meciuri grele, cu adversari puternici, aşa cum ne-am dorit. A fost un cantonement mai cotisitor, dar e bine la Marbella pentru că întîlneşti toate echipele bune, cu pretenţii", a spus Iancu. (Dana Surulescu)

Azi, ultimul meci
Poli va susţine astăzi de la ora 12 ultimul meci din cadrul cantonamentului din Spania, contra formaţiei daneze Brondby IF. În această partidă Balint va folosi jucătorii care nu au evoluat ieri contra lui Spartak Moskova. După acest meci, delegaţia timişoreană va părăsi Marbella, Alexa şi compania urmînd să sosească al Timişoara în jurul orei 23, 30. (Dana Surulescu)