FOTBAL  »  Superliga  »  ÎNMORMÂNTARE

VIDEO + FOTO Mare de oameni la despărțirea de una dintre legendele fotbalului românesc

Articol de - Publicat sambata, 22 martie 2025 13:16 / Actualizat sambata, 22 martie 2025 15:02

Cotat drept cel mai mare jucător din istoria fotbalului ieșean, Vasile Simionaș a fost înmormântat astăzi, în Cimitirul Sfinții Petru și Pavel din Iași.

Simionaș decedase miercuri, într-un spital din Iași, la vârsta de 74 de ani, din cauza unei boli incurabile. În ultima vreme, Simionaș era membru în Consiliul Director al ACSM Politehnica Iași și director tehnic în cadrul Centrului de Copii și Juniori al clubului din Copou.

VIDEO+FOTO. Sute de fani și-au luat rămas bun de la Vasile Simionaș

Vasile Simionaș. FOTO: Arhiva GSP.RO
+34 FOTO

În această dimineață, înainte de slujba de înmormântare, sicriul în care se odihnea Simionaș a fost depus în fața tribunei oficiale a stadionului din Copou. Astfel, timp de aproape trei ore, sute de oameni au adus un ultim omagiu legendei Politehnicii.

Și-au luat rămas bun de la Simionaș actuala echipă ieșeană, foști jucători ai Politehnicii, dar și oameni din afara orașului, ca gălățeanul Marius Stan, băcăuanii Ghiță Poenaru, Gioni Andrieș ori Gogu Munteanu sau vasluianul Cătălin Popa, ultimul ca reprezentant al LPF.

Zeci de coroane de flori pentru Vasile Simionaș

La stadion au fost depuse zeci de coroane de flori, de la Federația Română de Fotbal, Liga Profesionistă de Fotbal, Oțelul Galați, dar și de la cluburi locale, foști coechipieri ai lui Simionaș sau prieteni de-ai acestuia.

După o slujbă de pomenire, primarul Iașiului, Mihai Chirica, i-a înmânat nepotului lui Vasile Simionaș, Antonio, medalia de cetățean de onoare al orașului, titlu pe care bunicul acestuia îl primise luna trecută din partea Consiliului Local Iași.

Mare de oameni la despărțirea de una dintre legendele fotbalului românesc
Fiul lui Vasile Simionaș (cel care dă mâna cu primarul) și nepotul lui Vasile Simionaș, cel care a primit medalia de cetățean de onoare

Galeria veche a Politehnicii Iași a revenit în peluza din Copou

La final, mașina în care a fost depus sicriul lui Simionaș a făcut un tur de stadion, în aplauzele a sute de fani. Din peluză, atmosfera a fost întreținută de „Băieții veseli”, galeria veche a Politehnicii, care nu mai vine la meciuri de când actuala grupare a renunțat la sigla clubului de tradiție, înființat în 1945. De la stadion, cortegiul funerar a plecat direct la cimitir.

Clasamentul din play-out:

Citește și:
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Stranieri
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Superliga
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Superliga
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Media
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (1)
Andrei77X
Andrei77X  •  22 Martie 2025, 13:45

Dobrin al Iașilor.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează