FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

Marius Croitoru, debut la FCU Craiova » Semieșec după 3-1 la pauză

La Pollauberg, FCU Craiova a disputat primul amical al verii cu Kapfenberger SV 1919, scor final 3-3.

Articol de - Publicat luni, 27 iunie 2022 20:48 / Actualizat miercuri, 29 iunie 2022 11:18

La Pollauberg, FCU Craiova a disputat primul amical al verii, 3-3 scor final cu Kapfenberger SV 1919.

Marius Croitoru (41 de ani) și-a început mandatul la FCU Craiova cu un meci cu două fețe.

Un jucător român devine cetățean maghiar și vrea să joace pentru naționala Ungariei!
UNGARIA

FCU Craiova, egalată de Kapfenberger SV după 3-1 la pauză

Croitoru a alcătuit o echipă de start fără jucător U21: Mogoșanu - G. Enache, Paramatti, Huyghebaert, Van Durmen - Vl. Achim, Asamoah - Baeten, Bauza, Chițu - Compagno.

Trupa din Bănie a făcut o primă repriză foarte eficientă, reușind să marcheze de trei ori, prin vârful Compagno (4, 19) și A. Chițu (41). Gazdele au înscris în minutul 40, prin Sekou Sylla, astfel că la pauză scorul a fost 3-1 pentru Craiova.

Schimbările efectuate în partea secundă au bulversat jocul oltenilor, iar austriecii au restabilit egalitatea, prin golurile marcate de M. Kone (76) și Amoah (82).

Repriza I (4-2-3-1): Mogoșanu -Enache, Paramatti, Huyghebaert, Van Durmen - Asamoah, Achim - Baeten, Bauza, Chițu - Compagno
Repriza a II-a (4-2-3-1): Gurău - Negru, Pop, Zamfir, Blidar - Albu, Van Durmen - Sidibe, Marguet, Raicea - Cl. Bălan

Este al doilea rezultat de egalitate obținut de Kapfenberg SV contra echipelor românești, după 2-2 cu FC Argeș, joia trecută.