FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - HERMANNSTADT

I-a luat ochii lui Măldărășanu: „Cel mai devotat fotbalist!”

Articol de - Publicat sambata, 16 august 2025 23:57 / Actualizat duminica, 17 august 2025 05:30

Petrolul - Hermannstadt 1-1. Marius Măldărășanu (50 de ani), antrenorul oaspeților, a oferit prima reacție după remiza smulsă pe final la Ploiești.

Gazdele au avut 1-0 din minutul 51, atunci când Gicu Grozav a transformat o lovitură de la 11 metri, iar Sergiu Buș a stabilit scorul final cu 10 minute înainte de final, 1-1.

La final, Măldărășanu s-a declarat mulțumit de acest rezultat și a ținut să-l evidențieze pe Silviu Balaure (29 de ani). Fotbalistul lui Hermannstadt i-a pasat în această seară la Buș, devenind cel mai bun pasator din Superliga după 6 etape, cu 4 assist-uri.

Marius Măldărășanu, declarații după Petrolul - Hermannstadt 1-1: „Vor veni și victoriile, e important că n-am pierdut”

„A fost un joc echilibrat, poate nu e rezultatul corect. Un control mai bun al nostru în prima repriză ca și joc. Știm foarte bine, am și declarat-o, cei de la Petrolul au o echipă foarte reactivă.

Mă bucur că reacția după gol a fost corectă. Am pus presiune, golul nostru a venit meritat, au fost multe cornere, am schimbat sistemul. Am terminat jocul în terenul lor, am arătat că vrem să câștigăm acest joc.

Este doar un punct, însă decât o înfrângere... vor veni și victoriile. Important e să nu pierdem.

Sergiu Buș a intrat bine, mă bucur pentru el, are nevoie de gol. Toți atacanții au nevoie, însă el ajunge la finalizare și se precipită. De data asta a băgat-o în poartă și a ajutat echipa să câștige un punct.

Balaure este un fotbalist dedicat. Este clar că poate e cel mai devotat. Dă totul pe teren și la antrenamente. I-a lipsit și lui șansa de multe ori. Vor veni și golurile, mă bucur că face ce trebuie să facă. Este un fotbalist care ajută foarte mult această echipă”, a declarat Măldărășanu, la Prima Sport.

Nu știu acum dacă putea (n.r. - Căbuz) să facă mai mult la gol. Este o chestie de moment, ceva spontan, o decizie pe care o iei într-o fracțiune de secundă.

Așteptăm victoria, clasamentul este cât se poate de corect dacă joci fotbal. Mă bucură că avem reacție, chiar și după golurile primite. Va veni și victoria, e bine că nu am pierdut, ne bucurăm la un punct, un punct muncit.

- Marius Măldărășanu, antrenorul lui Hermannstadt

GALERIE FOTO. Imagini din Petrolul - Hermannstadt

Petrolul - Hermannstadt / Sursă foto: Facebook@ Petrolul Ploiești
Petrolul - Hermannstadt / Sursă foto: sportpictures.eu
Petrolul - Hermannstadt / Sursă foto: Facebook@ Petrolul Ploiești
Sursă foto: Facebook@Hermannstadt
Sursă foto: Facebook@ Petrolul Ploiești

Clasamentul la zi din Superliga

Citește și:
Fără precedent! Becali anunță „cutremurul”: NU se va mai prezenta FCSB la ultimele două meciuri?!
Superliga
Fără precedent! Becali anunță „cutremurul”: NU se va mai prezenta FCSB la ultimele două meciuri?!
Încă o șansă SPULBERATĂ pentru FCSB » Mai e un singur loc de play-off și TREI echipe în cursă
Superliga
Încă o șansă SPULBERATĂ pentru FCSB » Mai e un singur loc de play-off și TREI echipe în cursă
Adrian Porumboiu, poziție fermă despre fazele controversate din Farul - CFR Cluj: „Nu există dubiu”
Superliga
Adrian Porumboiu, poziție fermă despre fazele controversate din Farul - CFR Cluj: „Nu există dubiu”
Scandal imens la Farul - CFR Cluj: gazdele ar fi trebuit să primească două penalty-uri » Verdictul specialistului
Superliga
Scandal imens la Farul - CFR Cluj: gazdele ar fi trebuit să primească două penalty-uri » Verdictul specialistului
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Profit.ro
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (1)
utilizator șters
utilizator șters  •  17 August 2025, 00:41

"lovitură liberă de la 11 metri", asta ce mai e?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează