FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Șumudică s-a enervat în direct: „Până acum n-am vorbit de Rapid, probabil că unora le stau în gât”

Marius Șumudică, fostul antrenor de la Rapid. FOTO: Imago Images
Marius Șumudică, fostul antrenor de la Rapid. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 28 octombrie 2025 17:48 / Actualizat marti, 28 octombrie 2025 18:37

Marius Șumudică (54 de ani), antrenor liber de contract, a vorbit despre perioada petrecută la Rapid. Tehnicianul i-a pregătit pe giuleșteni în perioada august 2024 - mai 2025. A lăsat echipa pe locul 5 și a fost eliminat din semifinalele Cupei României Betano. Acum, Rapid pare că a „renăscut” sub comanda lui Costel Gâlcă (53 de ani). Se află pe locul 2, cu 31 de puncte, la egalitate cu liderul-surpriză FC Botoșani.

Giuleștenii au al doilea cel mai bun atac din Superliga, cu 25 de reușite. Iritat de comparațiile care se fac între el și Gâlcă, Șumudică a venit cu explicațiile.

Acesta susține că era un context total diferit în sezonul trecut, iar ghinionul lui s-a transformat în norocul tehnicianului din actualul sezon.

Marius Șumudică a izbucnit în direct: „Să dea Dumnezeu să țină norocul până la final și să ia titlul!”

Aproape de un acord cu Yunnan Yukun, Șumudică e de părere că Superliga era mult mai puternică în sezonul trecut, ținând cont de faptul că formații precum FCSB și CFR Cluj se chinuie să intre în play-off.

În plus, antrenorul e convins că play-off-ul de anul trecut a fost cel mai complicat din ultimele sezoane.

„Până acum eu n-am vorbit de Rapid, din respect pentru acest club și nici nu o voi face în continuare, trebuie să pun unele lucruri la punct. Văd atâtea comparații între ce a făcut Șumudică și Gâlcă. Probabil că unora le stau în gât, așa… Și trebuie să facă comparații.

Am stat și m-am gândit și mi-am dat seama ce se întâmplă. Este o echipă mai omogenă, puține schimbări. Mulți dintre jucătorii care evoluau la mine acum sunt pe bancă, au devenit rezerve.

Ghinionul pe care l-am avut anul trecut… goluri după minutul 90… Anul acesta a devenit noroc. Să dea Dumnezeu să țină norocul până la final și să ia titlul!

Eu am prins o perioadă de tranziție. Am luat echipa de pe locul 13, iar valoarea campionatului trecut era incomparabilă cu cea de anul acesta. De ce? Anul trecut, Dinamo era Dinamo, cu Selmani, Olsen, Homawoo, Abdallah, sunt jucători pe care i-au pierdut și Dinamo e sub ce a fost anul trecut.

FCSB, cum arăta anul trecut… Acolo sunt mai mulți factori pentru care nu i-am bătut. Haideți să vedem CFR cum era anul trecut. În play-off au ajuns anul trecut CFR, FCSB, Dinamo, Rapid, echipe cu suporteri. Cred că a fost cel mai greu play-off din ultimii ani.

Sunt mulți factori… Stăm și analizăm ce a făcut Șumudică și ce face Gâlcă. Cu tot respectul pentru toți de acolo, să se gândească și la ce am spus eu acum. Apar peste tot numai comparații cu ce s-a întâmplat anul trecut și ce se întâmplă anul acesta...”, a spus Șumudică, potrivit fanatik.ro.

  • Rapid a terminat pe locul 5 în sezonul trecut, cu 33 de puncte. A fost eliminată în semifinalele Cupei României Betano de Hermannstadt.

Clasamentul la zi din Superliga

Citește și:
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Stranieri
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Handbal
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Profit.ro
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (10)
dragos23
dragos23  •  29 Octombrie 2025, 12:15

momentan majoritatea "suporterilor" Rapidului au disparut, abia asteapta toti sa piarda Rapidul sa poate spune ceva. Adevarul este urmatorul, Sumudica, Sapunaru si Niculae, toti rapidisti convinsi nu faceau bine echipei. Prea multe manarii si barfe, prea mult umblat pe la spate. pentru performanta ai nevoie de liniste, asta s-a vazut si la CFR si ZCSB, cata vreme au avut liniste au castigat.

tataie1958
tataie1958  •  29 Octombrie 2025, 11:43

Ce acri sunt strugurii! Prietene pe vremea cand tu te jucai de-a antrenorul la Rapid echipa nu juca nimic, era o harababura totala, chiar spui ca multi jucatori folositi de tine au ajuns pe banca de rezerve. Oare de ce? Vezi si tu ce spun jucatorii, Galca a adus calm, seriozitate, echilibru in primul rand la echipa, se vede o idee de joc, echipa sta foarte bine in teren si lucrurile astea au dat incredere intregului lot si iata ca au venit si rezultatele. Asa ca mai termina cu comparatiile idioate si nu te mai baga in seama singur, gata, pentru tine Rapidul este un capitol incheiat!

CSRAPID1923
CSRAPID1923  •  29 Octombrie 2025, 06:13

Bună ziua domnule Șumudică. Ai avut prilejul să faci tot ce spui că dorești pe plan sportiv cu Rapid București. Suporterul rapidist te-a primit, a așteptat și dumneata l-ai înșelat. N-ai făcut, acum stai liniștit și nu mai vorbi de ce n-ai făcut. Calitatea unui antrenor se vede în fairplay nu în comparații. Pentru a te verifica ia o echipă, oricum este, și câștigă campionatul. Punct! Cu Respect pentru rapidiști, Danci Dragoș.

Vezi toate comentariile (10)
Comentează