FOTBAL  »  Superliga  »  COPA AMERICA / ARGENTINA - PERU 4-0

Marsul continua

Articol de GSP - Publicat marti, 10 iulie 2007 00:00

In "sferturi", Argentina a trecut ca o avalansa peste Peru. Cea mai frumoasa echipa de la Copa America isi continua sprintul spre trofeu. Peru a fost prea mica pentru Argentina. A rezistat doar in prima repriza. Dupa pauza, a cedat complet. si "pumele" si-au devorat prada. Au marcat iarasi 4 goluri, a treia oara in patru partide, avind o medie de 3,25 reusite pe meci.

"Rabdatori, am pasat pe tot terenul, obligindu-ne adversarii sa alerge dupa minge. Au platit scump acest efort. Ne-au lasat spatii, iar noi, cu balonul la picior, am facut exact ce-am dorit", a declarat Alfio Basile.
Riquelme a fost omul jocului, cu doua goluri si o pasa decisiva, insa Messi i-a ametit pe peruani cu fentele sale imposibil de descifrat. si a inscris si el in premiera la turneul sud-american.

MEXIC - PARAGUAY 6-0
Galop printre jaloane
Eliminarea lui Bobadilla, in minutul 2, a modificat radical jocul. Cu un om in plus, mai tehnici, mai proaspeti, mexicanii au plonjat in terenul rivalilor, marcind gol dupa gol. In ultimele minute, selectionerul Paraguayului, argentinianul Gerardo Martino, i-a cerut in gluma arbitrului, compatriotul sau Sergio Pezzota, sa puna capat partidei mai devreme: "stiam ca nu poate sa intrerupa meciul, dar umilinta era prea mare".

COPA AMERICA
Sferturi de finala
ARGENTINA - PERU    4-0

(Riquelme 47, 86, Messi 61, Mascherano 75)
ARGENTINA: Abbondanzieri - J. Zanetti, Ayala, G. Milito, Heinze - J. Veron (71 Gago), Mascherano, Cambiasso (83 Aimar) - Riquelme - Messi, D. Milito (46 Tevez). Antr. A. Basile
PERU: Butron - Galliquio, Acasiete, Villalta, Villamarin (64 I. Zuniga), Vilchez - De la Haza, Bazalar, Marino (74 Mendoza) - Guerrero (54 Garcia), Pizarro. Antr. J. C. Uribe
A arbitrat Carlos Simon ( Brazilia)

MEXIC - PARAGUAY    6-0

(Castillo 5 penalty, 39, Torrado 27, Arce 79, Blanco 86 penalty, O. Bravo 90)
MEXIC: O. Sanchez - Castro, Marquez, Magallon, Pinto - Arce (80 Blanco), Torrado, Correa, Guardado - Cacho (65 O. Bravo), Castillo (54 Bautista). Antr. H. Sanchez
PARAGUAY: Bobadilla - D. Veron (46 Vera), Caceres, Da Silva - Bonet, Barreto, Riveros, Santana (4 Zayas), M. Rodriguez - Cardozo (67 Cabanas), Santa Cruz. Antr. G. Martino
A arbitrat Sergio Pezzota (Argentina)
Eliminare: Bobadilla (2)
Meciurile Venezuela - Uruguay (1-4) si Brazilia - Chile (6-1) s-au disputat simbata.
Semifinale: Uruguay - Brazilia (miercuri, ora 03:50), Mexic - Argentina (joi, 03:50)