Articol de Andrei Crăiţoiu, Ionuţ Iordache, Sergiu Alexandru, Maria Olteanu - Publicat vineri, 16 ianuarie 2026 19:57 / Actualizat vineri, 16 ianuarie 2026 20:27
FC Argeș - FCSB. Înainte de startul primei partide din anul 2026 din Superliga, la Mioveni, jurnaliștii prezenți s-au confruntat cu o situație neplăcută. Locurile destinate presei au fost ocupate de fanii gazdelor.
Spațiul destinat reprezentanților media a fost ocupat de suporteri, jurnaliștii rămânând astfel fără vreun loc liber în zona unde aceștia ar fi trebuit să stea.
Interesul crescut pentru meciul contra campioanei României s-a văzut încă dinainte de primul fluier. În ciuda temperaturii scăzute, la ora de start a partidei fiind anunțate -7 grade, fanii au venit să își vadă la treabă favoriții la primul meci din noul an.
GALERIE FOTO. Suporteri în locul jurnaliștilor la masa presei
Mai mulți suporteri au ales să vadă meciul de la masa presei și au dat buzna în zona dedicată jurnaliștilor. Au ocupat spațiul respectiv și s-au făcut comozi, deschizând pungile de semințe înainte de startul confruntării.
Tot la masa presei s-a așezat și primarul Piteștiului, Cristian Gentea, precum și muzicianul Bogdan Marin (Bodo), solistul trupei Proconsul, alături de fanii care au ocupat aproape 90% din acea zonă.
Pentru acest meci, FC Argeș a acreditat 17 fotoreporteri și 27 de reporteri.
„Eu nu am văzut nicăieri o asemenea situație, suntem în preistorie”, a comentat în direct moderatorul Mihai Mironică, la emisiunea GSP Live Special, văzând situația de la Mioveni.
Nu este pentru prima dată când jurnaliștii se confruntă cu o astfel de situație. În septembrie 2024, la Clinceni, a fost o situație asemănătoare, masa presei fiind ocupată de localnici, la meciul Unirea Slobozia - Rapid 1-2, unde mulţi ziarişti nu au mai avut loc la masa presei, locurile fiind ocupate de suporteri giuleşteni.
După acel eveniment, Asociația Presei Sportive din România a trimis un comunicat Ligii Profesioniste de Fotbal în care a reclamat cele întâmplate.
Surpriză imensă în Top 100 cei mai bine plătiți sportivi din 2025