FOTBAL  »  Superliga  »  MĂSURĂ

Măsuri de criză la FRF

Mircea Sandu, Sandu, FRF
Mircea Sandu, Sandu, FRF

Articol de - Publicat duminica, 25 iulie 2010 00:00

FRF a înjumătăţit indemnizaţia de şedinţă pentru membrii Comitetului Executiv, de la 1.680 de lei, la 840. În urma deciziei, federaţia va economisi anual 40.000 de euro


Chiar dacă a înregistrat un profit de 3,74 de milioane de euro în 2009, FRF nu mai e dispusă să arunce uşor cu banii. Forul prezidat de Mircea Sandu a adoptat în ultima perioadă anumite măsuri de criză.

De foarfeca trezorierului Vasile Filimon nu a scăpat nici Comitetul Executiv. Astfel, începînd din luna martie, celor 14 membri care alcătuiesc "guvernul fotbalului românesc" li s-au redus la jumătate indemnizaţiile de şedinţă, de la 1.680 de lei, la 840. În plus, celor din provincie li se decontează transportul şi cazarea. 

Tot în ideea reducerii cheltuielilor, preşedintele Mircea Sandu a dispus încetarea contractelor persoanelor trecute de 70 de ani, care lucrau în diverse compartimente ale FRF. "Noi ne aşteptam să ne crească salariile, dar a venit criza! E bine totuşi că nu ni le-a micşorat", a precizat un angajat federal.


2,31 de milioane de euro este fondul de salarii în 2010, pentru cei circa 100 de angajaţi ai FRF

4.000 de euro este salariul lunar al preşedintelui Mircea Sandu

FRF a înjumătăţit indemnizaţia de şedinţă pentru membrii Comitetului Executiv, de la 1.680 de lei, la 840. În urma deciziei, federaţia va economisi anual 40.000 de euro

Chiar dacă a înregistrat un profit de 3,74 de milioane de euro în 2009, FRF nu mai e dispusă să arunce uşor cu banii. Forul prezidat de Mircea Sandu a adoptat în ultima perioadă anumite măsuri de criză.

De foarfeca trezorierului Vasile Filimon nu a scăpat nici Comitetul Executiv. Astfel, începînd din luna martie, celor 14 membri care alcătuiesc "guvernul fotbalului românesc" li s-au redus la jumătate indemnizaţiile de şedinţă, de la 1.680 de lei, la 840. În plus, celor din provincie li se decontează transportul şi cazarea. 

Tot în ideea reducerii cheltuielilor, preşedintele Mircea Sandu a dispus încetarea contractelor persoanelor trecute de 70 de ani, care lucrau în diverse compartimente ale FRF. "Noi ne aşteptam să ne crească salariile, dar a venit criza! E bine totuşi că nu ni le-a micşorat", a precizat un angajat federal.

2,31 de milioane de euro este fondul de salarii în 2010, pentru cei circa 100 de angajaţi ai FRF

4.000 de euro este salariul lunar al preşedintelui Mircea Sandu

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
bunicu
bunicu  •  25 Iulie 2010, 07:17

Domnule Sandu trebuie injumatatit baremul la arbitrii din cauza crizei si penalizati si pentru greselile pe care le fac in timpul jocului mai ales pentru viciere de rezultat sa nu primeasca barem de loc.Asta sa stie si Avram dela cca.Sa se ia masuri impotriva arbitrilor din 4 meciuri 2 au fost viciate de rezultat.Faceti ceva d-le Sandu.

cvimer
cvimer  •  25 Iulie 2010, 01:46

Participa la marele proiect despre cocalaria in fotbal. Voteaza Selectionata Mondiala a Cocalarilor. Citeste Jurnalul de Fotbal pentru opinii sincere si necenzurate despre fotbalul romanesc si international si despre sport in general. Nu suntem un tabloid, nu promovam scandaluri intre presedinti analfabeti sau cancanuri cu bombe sexy rasuflate. Fotbal in stare pura. Vino pe fotbalvvv punct c o m

thebluestlion
thebluestlion  •  25 Iulie 2010, 01:44

Taia-li-sar si capetele de hoti!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează