FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - PANDURII ÎNTRERUPT ÎN MINUTUL 45

Meci ABANDONAT în Liga 1! » Avram în ofsaid. Ce spune regulamentul în situații precum cea de la Târgu Mureș

Așa arăta gazonul de la Târgu Mureș înaintea jocului cu Pandurii

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 decembrie 2016 19:41

Marin Condescu a spus că arbitrul Marius Avram i-a transmis că nu există literă de regulament pentru ca meciul dintre ASA Târgu Mureș și Pandurii să fie amânat, însă ROAF spune altceva.

Articolul 43 din Regulamentul de organizare a activităţii fotbalistice se referă la starea terenurilor, iar gazonul e considerat impracticabil dacă pe el sunt porțiuni cu gheață ce pot pune în pericol jucătorii:

ppppp1|

Jucătorii celor de la Pandurii au refuzat să revină pe teren în repriza a doua a meciului cu ASA Târgu Mureș. Scorul după 45 de minute era 2-0. Fotbaliștii celor de la Pandurii au acuzat starea gazonului de la Mureș, care în multe porțiuni era înghețat. Cel mai probabil, oltenii vor pierde cu 0-3 la "masa verde".