FOTBAL  »  Superliga  »  ACUZE DE BLAT

Meciul care a adus ultimul titlul în Gruia, dintre U Cluj şi CFR Cluj, 2-3, intră în vizorul DNA?! » Claudiu Niculescu şi Adrian Cristea sînt bănuiţi de blat!

Articol de - Publicat joi, 26 februarie 2015 00:00 / Actualizat joi, 26 februarie 2015 22:56

După ce Direcţia Naţională Anticorupţie a început audierile în cazul meciului Dinamo - Lazio, o nouă partidă se pare că a ajuns în vizorul DNA! Surse din fotbal susţin că în perioada următoare mai mulţi oameni vor fi audiaţi pentru partida dintre Universitatea Cluj şi CFR, 2-3, din mai 2012.

După o bătaie generală, Alexandru Tudor oprea derby-ului Clujului, iar jocul urma să se rejoace pe 18 mai. Atunci, Universitatea a deschis scorul prin Marian Cristescu în minutul 47 şi chiar a reuşit să majoreze scorul imediat după pauză. În acest moment, susţin surse din fotbal, Florian Walter, patronul de atunci al "şepcilor roşii" i-a trimis indicaţii clare lui Claudiu Niculescu pentru a închide jocul.

"Florian Walter i-a transmis prin intermediul unui amic să-i spună lui Niculescu ce schimbări să facă. A cerut să-l scoată imediat de pe teren pe Adrian Cristea şi să-i trimită în joc pe Alexandru Păcurar sau pe Gabi Boştină! Niculescu nici n-a vrut să audă şi nici măcar nu l-a privit în ochi pe omul lui Walter", sună dezvăluirea făcută de un om de fotbal.

Fără să-l intereseze de presiunile lui Walter, Niculescu n-a făcut ce a cerut patronul, iar Adrian Cristea a fost eliminat în minutul 49, la doar patru minute de la startul reprizei secunde. CFR a reuşit să reducă din handicap prin Gabi Mureşan (în minutul 50), iar Sougou a egalat în minutul 68, iar Ricardo Cadu a adus victoria echipei sale din penalty în minutul 90, scos uşor de Kapetanos după un fault al lui Szukala.

Reluările DigiSport au demonstrat clar cum grecul s-a aruncat în careu, fără ca stoperul polonez să-l jeneze. Deşi vîrful “ceferist” a simulat, “centralul” a dictat penalty. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Croaţia, avîndu-l la centru pe A. Vucemilovici, cel care a primit nota 3 în Gazeta Sporturilor. VIDEO AICI

Nu e pentru prima dată cînd se scrie de posibilitatea unui blat la acest meci. În urmă cu un an, în direct la Realitatea TV Cluj, Adrian Marţian a făcut şi el dezvăluiri: "Eu ştiu de la Florian Walter, că am discutat de mai multe ori cu el, şi au fost mai mulţi oameni acolo de faţă, printre care şi Ioan Mărginean, că meciul cu CFR a fost aranjat de către jucători. Aşa mi-a zis Walter că îl bănuieşte şi pe Claudiu Niculescu, dar şi pe Adrian Cristea. Mai ales dacă ne gîndim cum a luat al doilea galben, a fost totul mult prea suspect. Walter a spus că s-a simţit trădat la acel meci. Toţi spun multe, dar fotbalul se vede, se vede cînd o echipă merge sau nu merge".

"Căile Ferate Române ajung şi în Croaţia. Arbitrul de-abia aştepta să dea un penalty. A stat la pîndă şi a aşteptat ocazia potrivită. La final erat atît de fericit, ziceai că a cîştigat la Loto. Hoţii n-au frontieră" (Adrian Porumboiu, pe 19 mai 2012)

Dacă CFR Cluj nu cîştiga meciul contra celor de la U Cluj, FC Vaslui cîştiga campionatul!