FOTBAL  »  Superliga  »  CORUPŢIE ÎN FOTBAL

Meciurile «cu cîntec» ale lui Corpodean în Liga 1: avantaj Dinamo! :O

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 aprilie 2009 00:00

Sorin Corpodean, reţinut astăzi pentru 24 de ore, a fost în centrul mai multor scandaluri provocate de arbitrajele sale de-a lungul carierei, dar Dinamo a beneficiat de mai multe greşeli ale acestuia în partide importante din ultimii 5 ani.

13 noiembrie 2001, FC BRAŞOV - RAPID 1-0: Corpodean a refuzat un penalty clar în prelungiri pentru Rapid, după faultul la Ionuţ Voicu. După această decizie, giuleştenii s-au retras de pe teren, scandalizaţi de prestaţia lui Corpodean!

23 martie 2002, CEAHLĂUL - SPORTUL 2-1:
la Piatra-Neamţ, Corpodean a inventat un penalty pentru Ceahlăul în prelungirile meciului cu Sportul Studenţesc, gazdele cîştigînd astfel toate punctele.

13 aprilie 2002, SPORTUL - DINAMO 1-0:  a făcut cadou un penalty lui Dinamo (ratat de Kiriţă) şi a refuzat unul clar pentru "studenţi".

26 octombrie 2002, ASTRA - FC NAŢIONAL 3-2: a refuzat 3 lovituri de pedeapsă pentru FC Naţional, eliminîndu-l pe Walter Zenga apoi pentru proteste. "Este cel mai mare jaf din fotbalul românesc", a spus Gino Iorgulescu, preşedinte la FC Naţional.

22 mai 2004, POLI TIMIŞOARA - DINAMO 1-2: a refuzat un penalty bănăţenilor, mutînd în afara careului mare un fault, iar golul doi al bucureştenilor a fost marcat din ofsaid.

2 octombrie 2005, GLORIA BISTRIŢA - DINAMO 1-2: Corpodean a refuzat gazdelor 2 penaltyuri în prima repriză, la scorul de 0-0. Apoi, la 1-1, bistriţeanul Sărmăşan a fost eliminat.

20 septembrie 2006, DINAMO - STEAUA 1-0: l-a eliminat pe Cyril Thereau la semnalizarea asistentului Nagy, deşi atacantul Stelei nu a comis nici o infracţiune.

În întreaga sa carieră, Sorin Corpodean a arbitrat de 42 de ori pe Dinamo, "cîinii" reuşind să obţină 29 de victorii, 7 egaluri şi doar 6 înfrîngeri. Acasă, Dinamo a bătut în 15 meciuri din 18 arbitrate de Corpodean!

Pe 11 noiembrie 2003, Arpad Paszkany, patronul lui CFR Cluj (pe atunci în Divizia B), a fost dat în judecată de CCA, mai apoi fiind declarat "persona non-grata" de către FRF, după ce l-a acuzat dur pe Corpodean!

"Ne-am săturat să fim furaţi de mafia arbitrilor. Corpodean a făcut jaf cu ACU Arad. Dacă aş băga 90 la sută din arbitri într-un sac şi aş da în el, n-aş lovi pe nimeni nevinovat. Ei sînt viruşii care pot defecta orice sistem", :O a spus Paszkany.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”