FOTBAL  »  Superliga  »  SITUAȚIE

Știm deja prima retrogradată? Așa ceva nu s-a mai văzut în istoria Superligii

Metaloglobus a pierdut cu FC Argeș, scor 0-1, în etapa #8 din Superliga. Echipa din București a rămas cu un singur punct în acest sezon/ foto: Facebook @Metaloglobus București
Metaloglobus a pierdut cu FC Argeș, scor 0-1, în etapa #8 din Superliga. Echipa din București a rămas cu un singur punct în acest sezon/ foto: Facebook @Metaloglobus București

Articol de , - Publicat duminica, 31 august 2025 18:39 / Actualizat duminica, 31 august 2025 21:59

Metaloglobus a pierdut cu FC Argeș, scor 1-2, în etapa #8 din Superliga. Echipa din București a rămas cu un singur punct în acest sezon. Din 2015-2016, de când s-a implementat sistemul cu play-off și play-out, nici un alt club nu avut un parcurs atât de rău pe teren în primele 8 etape.

De 10 ani, de când Liga 1 a trecut la sistemul cu play-off/out, Metaloglobus e singura echipă care a strâns doar un punct pe teren în primele 8 jocuri ale sezonului.

Știm prima retrogradată din Liga 1? Ce spune precedentul

Precedentul arată rău pentru echipa lui Teja. Spre exemplu, în 2015-2016, Petrolul a terminat stagiunea pe ultimul loc, după ce avea un singur punct în primele 8 etape. Însă, prahovenii se aflau într-o situație diferită, fiind depunctați la comisii cu 6 puncte. Pe teren, ei au adunat 7 puncte, reușind o victorie și 4 egaluri.

Judecând strict după rezultatele din teren, echipa lui Mihai Teja are cel mai modest parcurs după 8 etape de când prima ligă a trecut la play-off și play-out.

Petrolul nu a reușit să mai revină după startul sezonului 2015-2016. Prahovenii au terminat acea stagiune cu 18 puncte și au încheiat pe ultimul loc în Liga 1.

O remontada istorică, de la -10 puncte

Metaloglobus ar putea avea și un exemplu pozitiv, unic în istoria fotbalului românesc. În sezonul 2016-2017, Poli Timișoara a fost penalizată de comisii cu 14 puncte.

Iar după 8 etape, clasamentul arăta uluitor. Bănățenii aveau -10 puncte. Reușiseră, însă, un egal și o victorie. Mai mult decât a făcut, pe teren, Metaloglobus în 2025-2026.

Ce a urmat atunci a fost de domeniul fantasticului, iar Poli s-a salvat de la retrogradarea directă și a prins loc de baraj, unde a învins-o pe UTA și și-a asigurat prezența și în stagiunea 2017-2018.

Cele mai slabe echipe după 8 etape de Liga 1, în sistem cu play-off și play-out

Sezonul 2015-2016

  • Petrolul - 1 punct (depunctată cu 6 puncte); Voluntari - 4 puncte

    Sezonul 2016-2017

  • Poli Timișoara - -10 puncte (depunctată cu 14 puncte); ASA Tg. Mureș - -3 puncte (depunctată cu 6 puncte),

    Sezonul 2017-2018

  • Chiajna - 2 puncte; Juventus București - 2 puncte

    Sezonul 2018-2019

  • Voluntari - 2 puncte; Chiajna - 7 puncte

    Sezonul 2019-2020

  • Voluntari - 5 puncte; Chindia - 5 puncte

    Sezonul 2020-2021

  • Argeș - 5 puncte; Astra - 4 puncte

    Sezonul 2021-2022

  • Clinceni - 2 puncte; Gaz Metan - 4 puncte

    Sezonul 2022-2023

  • U Cluj - 3 puncte; Mioveni - 3 puncte

    Sezonul 2023-2024

  • Botoșani - 4 puncte; U Cluj - 7 puncte


    Sezonul 2024-2025

  • Buzău - 5 puncte; Poli Iași - 7 puncte

Citește și:
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Superliga
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Tenis
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Altele
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (14)
Unfan
Unfan  •  01 Septembrie 2025, 15:27
Postat de jdtt pe 31 August 2025, 21:32

Am si eu o curiozitate: "Atunci, Petrolul avea un punct și golaveraj -3. În acest moment, Metaloglobus are un golaveraj inferior, de -11." Cum se poate, matematic, ca dupa 8 etape ca cineva sa aiba 1 punct si -3 golaveraj? Avand in vedere ca fiecare meci pierdut aduce minim -1 la golaveraj, la o linie de clasament cu o remiza si 7 infrangeri, golaverajul trebuie sa fie minim -7.

Petrolul a fost depunctata in sezonul acela cu 6 puncte, deci practic ei au acumulat 7 puncte in etapele acelea si de aici diferenta de golaveraj, dar f buna observatia ta

Unfan
Unfan  •  01 Septembrie 2025, 15:24
Postat de cronicaruldefotbal pe 31 August 2025, 23:58

Teja inca se crede antrenor))) are mai multe echipe decit anii din buletin si nimic. Ia bahh o foarfeca si taie bucati licenta aia pro. Tu nu intelegi ca nu esti antrenor? De ce vrei sa chinui fotbalul si pe noi in fata televizoarelor? Nu te inteleg

Mie teja mi se pare un antrenor ok, dar in romania sunt mai promovati astia care fac scandal decat astia mai cu bun simt. E mai bun decat altii care au tot prins contracte doar pentru ca au fost fotbalisti

cezaro
cezaro  •  01 Septembrie 2025, 09:39
Postat de cronicaruldefotbal pe 31 August 2025, 23:58

Teja inca se crede antrenor))) are mai multe echipe decit anii din buletin si nimic. Ia bahh o foarfeca si taie bucati licenta aia pro. Tu nu intelegi ca nu esti antrenor? De ce vrei sa chinui fotbalul si pe noi in fata televizoarelor? Nu te inteleg

ce vina are Teja cu lotul actual? sunt o echipa ok de liga2, de acord, probabil constientizeaza ca liga 1 e o palarie prea mare si nu se arunca cu transferuri scumpe, sa blocheze si sa se blocheze cu jucatori 1 an...vor retrograda si in liga 2 nu vor avea emotii...sunt banii lor, nimic de la buget..ungurii primesc finantare si de la bugetul local dar si de la guvernul maghiar, stadion etc..pai se compara?si ia uita-te pe clasament...

Vezi toate comentariile (14)
Comentează