FOTBAL  »  Superliga  »  METALOGLOBUS

oficial Metaloglobus a făcut primul transfer al iernii » A adus un fost campion al României

Florin Purece a semnat cu Metaloglobus // foto: Imago Images
Florin Purece a semnat cu Metaloglobus // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 05 ianuarie 2026 17:27 / Actualizat luni, 05 ianuarie 2026 17:47

Florin Purece (34 de ani), mijlocașul care tocmai s-a despărțit de Unirea Slobozia, este în mod oficial noul jucător al celor de la Metaloglobus, ultima clasată din Superliga. GSP.ro anunța despre această mutare în urmă cu 3 zile.

Florin Purece a fost pus pe liber de Unirea Slobozia, după ce a făcut o serie de declarații care au deranjat conducerea clubului după ce echipa fusese umilită de Oțelul, 0-3. Acesta rămâne în Superliga, însă la o echipă clasată mult mai slab. Metaloglobus e ultima în clasament, cu doar 11 puncte. Slobozia, în schimb, terminase anul 2025 pe locul 12.

Florin Purece a semnat cu Metaloglobus

Metaloglobus a făcut primul transfer al iernii » A adus un fost campion al României
Florin Purece a semnat cu Metaloglobus // foto: Facebook

„Bine ai venit, Florin Purece! Mijlocașul ofensiv în vârstă de 34 de ani, campion al României în 2017 cu Viitorul Constanța, este noul nostru jucător. Florin Purece a mai evoluat și pentru UTA, Concordia Chiajna, Sepsi OSK și Universitatea Cluj.

De asemenea, el a fost legitimat la cluburi din afara țării precum Nottingham Forest, Hapoel Ra’anana și Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Noul nostru jucător se află deja în cantonamentul din Antalya, unde efectuează stagiul de pregătire sub comanda antrenorului Mihai Teja. Mult succes, Florin!”, au anunțat cei de la Metaloglobus, pe rețelele de socializare.

Purece a fost campion al României cu Farul, în 2017. Juca la Unirea Slobozia din ianuarie 2024, echipă cu care a reușit și promovarea în Superliga.

Fac un apel public la cei care conduc această echipă să tragă linie după două meciuri și să facă ceva. Trebuie făcute schimbări. Ei vor decide, avem președinte, director, și trebuie să ia o decizie.

Arătăm ca o echipă de Liga 2 momentan. Am multe explicații, dar nu le pot spune la televizor. Știu ce se întâmplă și mă simt umilit. Mă simt umilit la această echipă și o să văd ce decizie iau în iarnă, pentru că mai am contract până în vară.

- Florin Purece, înainte de plecarea de la Unirea Slobozia

Citește și:
Gigi Becali anunță că plătește 900.000 de euro pentru a-i obține semnătura: „Gata, e rezolvată treaba”
Superliga
Gigi Becali anunță că plătește 900.000 de euro pentru a-i obține semnătura: „Gata, e rezolvată treaba”
3 transferuri aliniate la Dinamo » A mai rămas doar prezentarea oficială
Superliga
3 transferuri aliniate la Dinamo » A mai rămas doar prezentarea oficială
A reziliat cu Dinamo! Pariul lui Kopic a „rupt” contractul: GSP are detalii din culise
Superliga
A reziliat cu Dinamo! Pariul lui Kopic a „rupt” contractul: GSP are detalii din culise
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Campionate
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Profit.ro
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (1)
__Van_Basten__
__Van_Basten__  •  05 Ianuarie 2026, 19:23

Cum ar fi sunat titlul acestui articol daca Purece ar fi iesit campion alaturi de fcsb si nu de Farul?! Cam asa..."Metaloglobus a transferat un campion cu fcsb" Orice pentru fcsb in titlu...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează