FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Mihai Pintilii a acceptat oferta: „I-am promis. Nu pot să-l trădez”

Lucian Filip, Mihai Pintilii și Elias Charalambous, pe banca celor de la FCSB / foto: Imago Images
Lucian Filip, Mihai Pintilii și Elias Charalambous, pe banca celor de la FCSB / foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 17 martie 2026 19:13 / Actualizat marti, 17 martie 2026 19:30

Mihai Pintilii, fostul antrenor secund de la FCSB, a declarat că va lucra în continuare alături de Elias Charalambous, dacă cipriotul își va găsi echipă.

După plecarea de la FCSB, Elias Charalambous i-a propus lui Pintilii să-l urmeze ca antrenor secund. După o discuție cu cipriotul, Mihai i-a promis fostului „principal” de la campioana României că-i va fi alături și la următorul club.

Pintilii a transmis că va accepta să antreneze în Liga 2, unde poate fi A1 cu licențele pe care le are, doar dacă Charalambous nu-și va găsi o echipă în perioada următoare.

Mihai Pintilii: „I-am promis lui Elias că dacă găsește echipă, merg cu el”

„Eu pe cont propriu nu pot, că nu am licența PRO. I-am promis lui Elias că dacă găsește echipă, analizez și merg cu el. O perioadă, până voi lua licența PRO, dacă Elias își va găsi ceva, voi merge cu el.

Dacă nu își va găsi, voi căuta singur. La Liga 2 pot antrena, merg cu cea mai mare plăcere. Dar doar dacă nu găsesc ceva alături de Elias. Că i-am promis.

La Liga 2 mă văd principal. Aș putea să merg și acum. Dar dacă i-am promis, nu pot face asta. A fost un om prea bun și merită asta, dacă i-am promis. Cu el a altă relație, e mult mai apropiat, dacă mi-am dat cuvântul nu pot să-l trădez.

Noi eram mai mulți în staff, făceam toți analiza. Nu eram doar noi doi. Până iau licența Pro, ori merg cu Elias, ori în Liga 2”, a declarat Mihai Pintilii, la Prima Sport 1.

3 aniau lucrat Pintilii și Charalambous la FCSB, din martie 2023 până în martie 2026

De ce nu a vrut să rămână în cadrul clubului FCSB

Pintilii a vorbit și despre propunerea lui Mihai Stoica de a rămâne în club, în cadrul academiei sau al departamentului de scouting.

„Și MM și nea Gigi au zis să rămân. Aveam nevoie de pauză, nu mai puteam. S-au adunat multe. Mă duceam acasă și stăteam singur, nu mai stăteam cu familia. Stai nervos, pentru ce?

Nu vedeam ce să mai fac acolo. Nu eram eu dacă rămâneam acolo. Nu puteam să ies, să țip. Le mulțumesc, dar nu mă vedeam”, a declarat Pintilii.

Distanța între noi și jucători creștea. Nu mai vedeam dorință din partea lor, nu mai acceptau, orice le ziceai. Așa că a fost cel mai bine să plecăm.

Noi nu am schimbat absolut nimic, am avut aceleași antrenamente, aceleași principii. Dacă ne-a mers bine doi ani, de ce să schimbi? Când am început în vară nu erau semne, au venit în timp. La antrenamente erau foarte bine, datele fizice nu arătau nimic. Și acum sunt bine, dar când vine meciul se întâmplă ceva.

- Mihai Pintilii, fost antrenor secund FCSB

Citește și:
E iureș în SUA! Mauricio Pochettino a răbufnit: „Niciodată!” + „Messi a scăpat nepedepsit”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
E iureș în SUA! Mauricio Pochettino a răbufnit: „Niciodată!” + „Messi a scăpat nepedepsit”
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Știm primele 5 optimi de finală de la Campionatul Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Știm primele 5 optimi de finală de la Campionatul Mondial
Detalii din culise » Toată lumea îl aștepta în Giulești, dar Rareș Ilie a ales altceva!
Superliga
Detalii din culise » Toată lumea îl aștepta în Giulești, dar Rareș Ilie a ales altceva!
FOTO Dacia deschide comenzile pentru noul Sandero full-hybrid
Profit.ro
FOTO Dacia deschide comenzile pentru noul Sandero full-hybrid
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Emma Răducanu a apărut în cârje și alături de noul iubit după retragerea de la Wimbledon

Apar noi probe despre Alessandro Bastoni în scandalul prostituatelor de lux: „Minora te vrea și are chef de distracție...”


Comentarii (4)
Gascanu
Gascanu  •  18 Martie 2026, 03:47

Elias Charalambous era foarte ingrijorat ca daca isi gaseste de lucru nu mai are cine sa ii faca echipa de start si schimbarile. Mihai Pintilii i-a spus ca va ramane langa el sa aiba grija sa fie 5 bare semnalul la telefon.

Rasunda23.
Rasunda23.  •  18 Martie 2026, 00:18

Cine si de ce sa te angajeze cineva pe tine? Nu legi 3 propozitii ca sa faci si tu o fraza de Doamne ajuta. Ati fost jucariile pastorului cu probleme psihice, si acum iti cauti de lucru ca "antrenor"??? Vei mirosi a branza tot restul vietii tale de servitor.

Pavarotti
Pavarotti  •  18 Martie 2026, 00:08
Postat de Van___Basten___ pe 17 Martie 2026, 22:04

Si daca nu-si va gasi echipa, va ramane in somaj.

Prima sport ofera salarii babane goarnelor lui Meme

Vezi toate comentariile (4)
Comentează