FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO Izgonit de Gigi Becali de la FCSB, fotbalistul se opune: „Viitorul meu e încă aici!”

Mihai Popescu, în derby-ul FCSB - Dinamo  // Foto: Imago
Mihai Popescu, în derby-ul FCSB - Dinamo // Foto: Imago

Articol de , - Publicat sambata, 06 decembrie 2025, 13:11 / Actualizat sambata, 06 decembrie 2025 13:12

Mihai Popescu (32 de ani), fundașul central de la FCSB, a vorbit despre procesul de recuperare, derby-ul cu Dinamo și despre planurile sale de viitor la echipă.

La două luni după accidentare, fotbalistul spune că se simte bine atât fizic, cât și mental, chiar dacă traversează o perioadă deloc ușoară.

Popescu își încheie contractul cu FCSB în vara lui 2026, însă fundașul își dorește să rămână la echipa roș-albastră și după această dată.

VIDEO. Mihai Popescu, la aproape două luni după cel mai greu moment al carierei: „Sper să nu mai ajung niciodată în situația asta”

„Sincer, în momentul de față cam toate meciurile sunt derby-uri pentru noi, finale. Avem de luat puncte, cu atât mai mult un meci cu Dinamo, cu siguranță vom aborda meciul la victorie, trei puncte și sunt sigur că vom face asta.

(n.r. - Tu cum ești mental, fizic, cum e perioada asta?) Sunt foarte bine și mental și fizic. Într-adevăr este o perioadă mai grea pentru mine, dar muncim zi de zi și voi fi înapoi cu siguranță mai bine decât înainte de accidentare.

Este puțin ciudat, nu am mai fost în situația de a urmări atât de multe meciuri de acasă sau de pe stadion, dar încerc să fiu cât mai pozitiv în tot ceea ce fac și o să fie bine.

O să fiu pe stadion la derby alături de băieți, va fi un meci frumos cum au fost și meciurile precedente. Sper să mă bucur la sfârșit împreună cu colegii mei.

(n.r. - Cum se anunță viitorul tău, în continuare la FCSB?) Eu sper că da, mai am, viitorul meu până în vară încă este aici, după care vom vedea ce va urma. Pentru anul 2026 îmi doresc să mă fac bine și să nu mai ajung niciodată în situația asta, după care vedem ce va fi. Cadoul perfect ar fi victoria cu Dinamo, ar fi o bucurie mare pentru mine”, a declarat Mihai Popescu.

Derby de România, episodul 79

FCSB - Dinamo se joacă sâmbătă, 6 decembrie, ora 20:30.

„Câinii” au câștigat ultima dată duelul cu rivala acum 5 ani, într-un meci nebun, 4-3, cu Musi și Armstrong decisivi, iar Florin Tănase reușind un hat-trick. Patru dintre cele șapte goluri au venit din penalty.

Citește și:
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Superliga
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
Liga 2
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Superliga
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (4)
Catalynn_90
Catalynn_90  •  06 Decembrie 2025, 15:42

În general, când nu mai ești apreciat, ba chiar ajungi nedorit, cel mai bine e să îți cauți alt angajament. Doar ca asta nu e mereu ușor, mai ales dacă nu ești o mare competență în domeniul tău sau ești bătrân și bolnav. Pt astfel de situații există însă contractul care te protejează cat de cât. Din păcate pt dl. Popescu contractul expiră curând, sper doar ca a fost băiat inteligent și sumele câștigate nu le-a risipit aiurea.

alex03036
alex03036  •  06 Decembrie 2025, 14:19

Unora le place să fie cârpe! chiar și când latifundiarul vrea să scape de ei, cârpele se agață cu disperare și speră să fie extinsă perioada contractuală. Ca acei peruși ținuți in captivitate toată viața, ei nu știu ce este libertatea și ce să facă cu ea.

Sanimarin
Sanimarin  •  06 Decembrie 2025, 13:54

5 ani, mai cum trece vremea, zici ca a fost asta toamna...

Vezi toate comentariile (4)
Comentează