FOTBAL  »  Superliga  »  UTA ARAD

Mircea Rednic și-a anunțat plecarea de la UTA, după rușinea cu Gloria Buzău: „Am antrenat echipe cu ultrași adevărați, nu ca la Arad. Vă las să vă bateți la titlu!”

Mircea Rednic nu mai continuă la UTA, după ce a salvat echipa de la retrogradare. Foto: Imago Images
Mircea Rednic nu mai continuă la UTA, după ce a salvat echipa de la retrogradare. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 17 mai 2025 16:39 / Actualizat sambata, 17 mai 2025 16:54

Mircea Rednic (63 de ani) și-a anunțat plecarea de la UTA Arad după ultima etapă a play-out-ului din Superliga. Arădenii au remizat rușinos azi cu copiii retrogradatei Gloria Buzău, scor 0-0.

La finalul meciului, suporterii arădeni i-au cerut demisia în repetate rânduri lui Mircea Rednic, iar „Puriul” le-a făcut pe plac acestora la flash-interviul de după meci.

Final în UTA Arad - Gloria Buzău » Echipa lui Rednic s-a făcut de râs în fața puștilor retrogradatei. „Campionii, campionii!” + „Demisia!”
UTA - GLORIA BUZĂU
Final în UTA Arad - Gloria Buzău » Echipa lui Rednic s-a făcut de râs în fața puștilor retrogradatei. „Campionii, campionii!” + „Demisia!”

Mircea Rednic pleacă de la UTA Arad: „Nu voi mai continua aici, le doresc mult succes”

„Îmi felicit jucătorii și pe toți cei cu care am lucrat în acest sezon. Am reușit să salvez UTA pentru a treia oară, sper ca rezultatele să ne ajute și să terminăm mai sus. La ce probleme au fost sezonul ăsta, este OK.

Le-am spus că nu voi mai continua aici, le doresc mult succes celor din echipă. Aici mereu s-au bătut numai la campionat, la anul sunt sigur că vor fi o echipă puternică, sunt sigur că se vor lupta la play-off.

Ne-am dus la Constanța la băieții ultrași și nu strigau nimic, chiar dacă noi câștigaserăm. Erau pregătite bannerele, toate lucrurile, credeam că sunt altfel. Totuși, cred că există și suporteri adevărați.

Am antrenat echipe cu ultrași adevărați, nu ca la Arad, cu 150-200. Sper să fie alături de echipă, chiar dacă în acest sezon nu au făcut-o. Mulțumesc domnului Meszar că m-a adus aici și că am ținut UTA în prima ligă”, a declarat Mircea Rednic, potrivit digisport.ro.

Mircea Rednic, în locul lui Maxim la Corvinul?

Florin Maxim, antrenorul de la Corvinul, a fost prezent la finala Cupei României, disputată la Arad între CFR Cluj și Hermannstadt, scor 3-2.

GSP.ro a dezvăluit în exclusivitate că Florin Maxim este principalul candidat la banca sibienilor, în cazul în care Marius Măldărășanu va pleca la finalul acestui sezon.

În locul lui Maxim la Corvinul e așteptat Mircea Rednic. „Puriul” s-ar putea întoarce acasă, chiar dacă ar fi vorba de o echipă din Liga 2.

Rednic și-a anunțat în mai multe rânduri plecarea de la Arad la finalul sezonului, după ce a salvat echipa de la retrogradare. Deși s-a vehiculat un interes din străinătate, antrenorul ar putea da o mână de ajutor și ar putea contribui la revenirea Corvinului în elita fotbalului românesc.

Citește și:
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Nationala
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (19)
Jamie.Vardy
Jamie.Vardy  •  18 Mai 2025, 17:34
Postat de utilizator șters pe 18 Mai 2025, 13:48

Să fii campion într-o ligă submediocră cum se cheamă? Nu mediocritate? Sau îl facem și pe Șumudică mare antrenor?

Paia atunci e mai simplu sa nu ne mai uitam la forbal, sa nu mai intram pe GSP.

utilizator șters
utilizator șters  •  18 Mai 2025, 13:48
Postat de Jamie.Vardy pe 17 Mai 2025, 18:16

Nu e chiar asa. E campion, cu Rapid, cu Dinamo. Cand va mai fi unul care va zice, “uite, am luat campionatu’, si cu ăia, si cu ăia”?

Să fii campion într-o ligă submediocră cum se cheamă? Nu mediocritate? Sau îl facem și pe Șumudică mare antrenor?

traian_v
traian_v  •  18 Mai 2025, 00:06
Postat de Ubi_Mortus pe 17 Mai 2025, 18:12

Site-ul LPF arata Farul peste UTA.

Asa este, indiferent ce dezbatem noi aici. Hagi si Rednic stiu !

Vezi toate comentariile (19)
Comentează