FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Mirel Rădoi a lămurit situația jucătorului dispărut din „primul 11” de la FCSB: „I-am zis că trebuie să spună adevărul”

Mirel Rădoi a dezvăluit situația lui Siyabonga Ngezana la FCSB / Foto: Imago Images
Mirel Rădoi a dezvăluit situația lui Siyabonga Ngezana la FCSB / Foto: Imago Images

Articol de , - Publicat duminica, 19 aprilie 2026 14:39 / Actualizat duminica, 19 aprilie 2026 14:39

Mirel Rădoi (45 de ani), antrenorul FCSB-ului, a lămurit situația lui Siyabonga Ngezana (28 de ani), fundașul central care a jucat ultima dată pe 29 ianuarie, în remiza din Europa League cu Fenerbahce, scor 1-1.

Tehncianul a declarat că este atât interesul jucătorului, cât și al clubului, ca Ngezana să fie convocat la naționala Africii de Sud pentru Campionatul Mondial din această vară.

Anterior, Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a dezvăluit că Ngezana nu a mai prins minute din cauza faptului că alți jucători se pregătesc mai bine. Un alt motiv este acela că fundașul central refuză să se opereze pentru a-și rezolva problema la menisc, singura modalitate fiind intervenția chirurgicală.

Mirel Rădoi a dezvăluit discuția pe care a purtat-o cu Siyabonga Ngezana: „I-am zis că trebuie să spună adevărul”

„Încercăm până la final să fie cât mai mulți jucători reintegrați. Evident că și Ngezana are nevoie de minute ca să poată prindă lotul pentru Campionatul Mondial. Probabil că în acest moment doar Joao Paulo e în cărți, alături de el.

Vor veni meciuri în care vom apela și la el. Am avut o discuție, i-am explicat că trebuie să aibă răbdare. Mai sunt unele lucruri pe care trebuie să le punem la punct din punct de vedere fizic, a fost o perioadă îndelungată în care s-a antrenat separat. Să nu încercăm să îi aduc pe unii jucători într-o situație în care să le dăm minute și după să se accidenteze.

În orice discuție pe care am avut-o cu el, i-am zis că trebuie să spună adevărul. Dacă el are o promisiune de la echipa națională că poate fi convocat doar dacă se antrenează și nu prinde meciuri, atunci nu avem niciun fel de problemă.

E în interesul tuturor. Trebuie să-l lași să joace la echipa națională, să meargă la Campionatul Mondial, ca să poți să-l vinzi”, a mărturisit Mirel Rădoi, în cadrul conferinței de presă.

Clasamentul play-out-ului din Superliga

Citește și:
Cine-l mai recunoaște? Cum a apărut fostul lider ATP pe străzile din Los Angeles
Tenis
Cine-l mai recunoaște? Cum a apărut fostul lider ATP pe străzile din Los Angeles
Andrei Nicolescu anunță două transferuri la Dinamo: „S-ar putea să avem mai multe opțiuni cu Rapid”
Superliga
Andrei Nicolescu anunță două transferuri la Dinamo: „S-ar putea să avem mai multe opțiuni cu Rapid”
CFR Cluj s-a înțeles cu Marius Șumudică » Ce a spus Varga și toate detaliile despre contract
Superliga
CFR Cluj s-a înțeles cu Marius Șumudică » Ce a spus Varga și toate detaliile despre contract
Darius Olaru, primul GOL pentru Union SG! A prins un voleu superb
Campionate
Darius Olaru, primul GOL pentru Union SG! A prins un voleu superb
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută în România o fabrică ce funcționează de peste 60 ani în Marea Britanie
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută în România o fabrică ce funcționează de peste 60 ani în Marea Britanie
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”

Raul Rusescu la GSP Live: „La CFR, au fost lucruri inimaginabile” + Pronostic uimitor la dubla Craiovei: „Crede-mă, acolo a fost ca la bunică-mea, la Coșoveni”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează