LIGA 1    •   PETROLUL - RAPID 0-1

Mitea e din nou fotbalist după 795 de zile. A jucat 7 minute contra Rapidului

Mitea a intrat pe teren în minutul 83, înlocuindu-l pe Vali Negru

Articol de — Sambata, 13 August 2011

Nicolae Mitea a revenit aseară pe terenul de fotbal, în faţa celor de la Rapid (0-1), după o pauză de peste doi ani.

Mijlocaşul care beneficiază de toată încrederea lui Valeriu Răchită a bifat ieri primele sale minute în tricoul Petrolului.

Introdus pe teren în minutul 83 în locul lui Vali Negru, Nicky Mitea a întrerupt o pauză de 795 de zile de absenţă din circuit. Ultima partidă oficială care l-a găsit pe mijlocaşul de 26 de ani pe teren a fost pe 10 iunie 2009, la FC Argeş - Dinamo (5-2).

Acesta a semnat cu ceva timp în urmă cu o echipă greacă, dar a fost păcălit de impresari. În iarnă a fost aproape să semneze cu Poli Timişoara, dar înţelegerea a căzut.

"Pentru 100.000 de euro nici nu mă dau jos din pat. Chiar aşa de rău am ajuns?"
Nicolae Mitea în 2010

"Joc oriunde!"

Rapid a învins cu 1-0 la Buzău, golul înscris în poarta Petrolul fiind marcat de Daniel Pancu, în minutul 87. VIDEO » Vezi golul lui Pancu din minutul 87!