FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

EXCLUSIV „Negoro” din Bănie s-a enervat în fața televizorului: „Craiova stă în el! Ălălalt dă pe lângă minge, iar ăla din apărare...Aoleu!”

Articol de - Publicat sambata, 14 martie 2026 13:22 / Actualizat sambata, 14 martie 2026 13:27

Nicolae Negrilă, 71 de ani, fosta glorie a Craiovei Maxima, a povestit pentru GSP.ro că este descumpănit de câteva detalii sesizate la meciul Universitatea Craiova - FC Argeș (0-1)

Nicolae Negrilă, 71 de ani, fostul mare fundaș dreapta al Craiovei Maxima, unul dintre "clasicii" juveților, a văzut la TV meciul dintre Universitatea Craiova și FC Argeș, scor 0-1.

Nicolae Negrilă într-o imagine din 1983, de la meciul U Craiova - Poli Timișoara (foto: arhiva GSP)
Nicolae Negrilă (foto: arhiva GSP)
Nicolae Negrilă (foto: arhiva GSP)
Nicolae Negrilă (foto: arhiva GSP)
Nicolae Negrilă (foto: arhiva GSP)
+21 FOTO

Autorul golului istoric cu FC Kaiserslautern (1-0) a pătimit pentru olteni, mai ales că, așa cum mărturisea și el, așteaptă eventul de la formația alb-albastră în actualul sezon.

Nicolae Negrilă, dezamăgit de mulți jucători ai Craiovei: „Fă, mă, marcaj ca lumea. Știu ce vorbesc, am jucat și stoper la nevoie, l-am ținut pe Dudu Georgescu"

„Eu am văzut meciul la televizor, n-am mai ajuns pe stadion. Cel mai slab meci al campionatului! O spun cu părere de rău și cu durere. Și îmi pare rău că lumea l-a apostrofat pe Baiaram.

Păi, Ștefan e golgeterul României! Iar Universitatea Craiova stă în el. Când nu merge el, nu merge nici echipa. Cum să-l iei pe el la rost?!

Și i-a dat pasă ăluia, palestinianului (n.red Assad Al-Hamlawi), și ăla a dat pe lângă minge. Băăă, ești atacant profesionist, fă ceva cu mingea aia!

Nu știu ce să mai zic, foarte, foarte prost meciul. Foarte, foarte prost gândit meciul. Piteștiul l-a blocat pe Baiaram și aia a fost. A mai fost și ucraineanul ăla (n.red Oleksandr Romanchuk), fă, mă, marcaj ca lumea... Aoleu, el se întoarce cu spatele... Știu și eu ce vorbesc, n-o fac ca să mă aflu în treabă.

Când nu erau stoperii, jucam și eu fundaș central. Și l-am ținut pe Dudu Georgescu! Credeți că era ușor de ținut?! Și făceam ce puteam. Îl jenam, ne oboseam pe acolo, nu juca bine nici el, nici eu.

Am zis că vrem campionatul și Cupa, că putem duce lupta, dar văd că nu progresăm. Trebuie să faci sacrificii ca jucător, ca echipă. Nu știu ce le spune portughezul... Drumul e lung, mai sunt nouă etape, acum, dacă stăm să ne gândim, era bun și egalul", a comentat fostul mare fundaș lateral al Craiovei Maxima.

252de goluri a marcat Dudu Georgescu în prima divizie din România, record absolut la acest capitol, neegalat până astăzi

Nicolae Negrilă încheie într-o notă optimistă: „Să mergem să batem Dinamo, nu stăm să ne lingem rănile"

„Acum, sper să batem Dinamo în etapa a doua a play-off-ului, mergem la București să învingem. N-avem ce face, așa e la fotbal, te ridici și mergi mai departe. Nu stăm să ne lingem rănile că pierdem vremea. Jucătorii să se trezească la realitate și să joace fotbal", a conchis Nicolae Negrilă.

CV Nicolae Negrilă:

  • S-a născut pe 23 iulie 1954, la Gighera (Dolj)

  • Postul pe care s-a consacrat: fundaș dreapta

  • Înălțime / greutate ca fotbalist: 1,70m / 69kg

  • A făcut junioratul la U Craiova

  • Ca senior, a fost legitimat la: U Craiova ('74-88), Jiul Petroșani ('88-'90)

  • Primul meci în Divizia A: Petrolul Ploiești - U Craiova 0-0, pe 19 iunie 1974

  • Ultimul meci în Divizia A: Jiul Petroșani - FCM Brașov 3-1, pe 5 iunie 1990

  • Meciuri / goluri în Divizia A: 377 / 15

  • Meciuri / goluri în Cupa României: 45 / 3

  • Palmares: 3 titluri de campion ('74, '80, '81) și 4 Cupe ale României ('77, '78, '81, '83)

  • Meciuri / goluri în cupele europene: 46 / 1

  • Meciuri / goluri la naționala de seniori: 27 / 1

  • Ca antrenor principal, a pregătit formațiile Constructorul Craiova ('92-'93), FC Caracal ('95-'96, '05-'06), Gilortul Tg. Cărbunești (2002-2003), CSM Reșița ('03-'04), Senaco Novaci ('04-'05)

Top 5 meciuri în Europa pentru U Craiova

- Negrilă 46
- Ștefănescu 45
- Ungureanu 43
- S. Lung 41
- Geolgău 38

Citește și:
Nu s-a mai întâmplat niciodată asta în istoria SUA! Incredibil care era precedentul record
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nu s-a mai întâmplat niciodată asta în istoria SUA! Incredibil care era precedentul record
Gesturile făcute de Cristiano Ronaldo în momentul în care părăsea terenul, după Portugalia - RD Congo! Un fan a surprins totul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Gesturile făcute de Cristiano Ronaldo în momentul în care părăsea terenul, după Portugalia - RD Congo! Un fan a surprins totul
Ivana Knoll a pornit cu fanii croați spre stadion, iar o întrebare a „pornit-o”: „El înseamnă totul! Eu merg all-in!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a pornit cu fanii croați spre stadion, iar o întrebare a „pornit-o”: „El înseamnă totul! Eu merg all-in!”
Iubita lui Haaland își amintește cum s-a îndrăgostit de atacantul care face senzație la Mondial: „Îl spionam prin gaura cheii!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Iubita lui Haaland își amintește cum s-a îndrăgostit de atacantul care face senzație la Mondial: „Îl spionam prin gaura cheii!”
România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat
Profit.ro
România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Jeremy Clarkson, legenda „Top Gear”, a dezvăluit că are cancer: „Dacă tratamentul merge, ne vedem în sezonul 6. Dacă nu, nu”

Fiica de 23 de ani a fostului internațional vrea să dea peste cap „Insula iubirii”


Comentarii (1)
mattteo
mattteo  •  14 Martie 2026, 14:05

Pe Dudu Georgescu nu putea sa-l tina nimeni, nu mai bate campii, nea Negoro! Dudu Georgescu e cel mai bun jucator roman de atac, dupa Hagi. Top 7 la Balonul de Aur.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează