FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

New entry pentru "câini" » A revenit după două luni și e gata să intre în orice moment

Articol de - Publicat luni, 19 noiembrie 2018 09:33

Mircea Rednic are de unde alege dacă vrea să ducă Dinamo în play-off. A primit atribuții de manager general, și-a făcut transferurile, a adus cinci fotbaliști pe care i-a dorit.

În plus, alte două piese importante ale roș-albilor sunt apte de fotbal pentru proxima etapă, vineri, cu Gaz Metan Mediaș. Gazeta de duminică informa despre revenirea lui Dan Nistor la pregătiri mult mai repede decât se anticipa, căpitanul urmând să se antreneze de azi la parametri optimi.

De asemenea, Rednic va avea un jucător nou sub comanda sa, pe Ivan Pesici, croatul care n-a jucat niciun meci în mandatul "Puriului". Ca fapt divers, mijlocașul de bandă n-a evoluat nici în cele 20 de zile petrecute de Claudiu Niculescu la Dinamo.

Dă energie, dar și dureri de cap

Și aceasta întrucât fotbalistul de 26 de ani a suferit o pubalgie, s-a tratat fie la București, fie la Split, n-a mai jucat deloc în ultimele 10 meciuri oficiale ale "câinilor". Ivan s-a întors la antrenamentele normale ale echipei și a mărturisit că a trecut peste dureri.

"Pot să mă pregătesc fără probleme. Sunt dornic de fotbal, foarte dornic să joc. Pot intra în orice moment, chiar și în partida viitoare", a comentat Pesici pentru Gazeta Sporturilor. Revenirea lui în calculele titularizării după o pauză de două luni îi oferă și mai multe soluții lui Rednic, dar și complică lupta pentru primul "11". În acest moment, croatul se duelează pentru formula de start cu Zenke, adus special de antrenor, cu Hanca și chiar cu Sorescu, chiar dacă acesta a fost retras de curând ca fundaș dreapta. 

1 gol a marcat Pesici în acest sezon în 6 meciuri bifate, cel al victoriei cu Hermannstadt (2-1)

700.000 €este cota croatului conform transfermarkt

Cum arăta Dinamo la începutul sezonului

Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Popovici - Hanca, Mahlangu, Nistor - Sorescu, Axente, Salomao

Cum va arăta după transferurile lui Rednic

Penedo - Sorescu, M. Popescu, Katsikas, Aliji- Zenke (Hanca), Atmane (Cooper), D. Nistor, Salomao (Pesici) - D. Popa, Tade

Citește și:
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
Liga 2
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
Starul din Premier League, la prima apariție publică alături de noua iubită: „I-a purtat noroc”
Campionate
Starul din Premier League, la prima apariție publică alături de noua iubită: „I-a purtat noroc”
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Conference League
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Interdicție la transferuri pentru două cluburi din Superligă: „Avem o restanță față de un impresar”
Superliga
Interdicție la transferuri pentru două cluburi din Superligă: „Avem o restanță față de un impresar”
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (19)
speedyhalepinia
speedyhalepinia  •  19 Noiembrie 2018, 11:10
Postat de baba_yaga pe 19 Noiembrie 2018, 11:08

De ce nu-ți păstrezi like-urile pentru perioada sărbătorilor? Nu de alta, dar ca să ai ce să-ți urezi.

și-l mai aveți și pe pulici. 2 jucători de bază pentru meciurile de la anul împotriva forestei fălticeni și csikszereda.

speedyhalepinia
speedyhalepinia  •  19 Noiembrie 2018, 10:57

e bun *** ăsta, dar minamo nu are cum să rateze playout-ul. și, bineînțeles, retrogradarea.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

moartea_din_vaslui
moartea_din_vaslui  •  19 Noiembrie 2018, 11:25

New entry în ghiveci: covrigi cu mac de la Gelu.

Vezi toate comentariile (19)
Comentează