FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FCU CRAIOVA

Note GSP după „thriller-ul” Rapid - FCU Craiova » Marii remarcați ai meciului fantastic din Giulești + cine a dezamăgit

GSP.ro a analizat evoluțiile principalilor actori din Rapid - FCU Craiova +45   FOTO
GSP.ro a analizat evoluțiile principalilor actori din Rapid - FCU Craiova

Articol de - Publicat vineri, 19 ianuarie 2024 23:08 / Actualizat sambata, 20 ianuarie 2024 02:52

RAPID - FCU CRAIOVA 4-3. Notele unui seri de poveste: cine s-a remarcat și cine a dezamăgit în thriller-ul din Giulești, meciul începutului de an în Superligă.

Ăsta e Rapidul din Giulești! Alb-vișiniii revin uluitor de la 1-3 și câștigă un meci de poveste cu FCU! Cronica unui meci „NEBUN”
RAPID - FCU Craiova

Notele celor de la Rapid:

H. Moldovan (5) » Ceva ezitări în prima repriză și din nou gol luat de la distanță, o tradiție nedorită pentru cel ce urmează să ajungă în La Liga. Finalul de poveste și victoria uluitoare reușită de ai săi i-au adus, totuși, acel „rămas bun” ideal, pe care fanii Rapidului îl visau.

Onea (6) » Neconcludent pe fază defensivă, dar a ieșit la liman cu golul de 3-3.  Un plus pentru șarjele și efortul susținut din repriza a doua.

Săpunaru (5) » Liderul unei defensive dezlânate, fără cap și fără coadă, scoasă până la urmă de coechipierii din atac.

P. Iacob (6) » Un plus față de Săpunaru, a contribuit la golul lui Onea.

Braun (4) » Depășit la golul doi, marcat de Baeten.

Djokovic (6) » Activ, dispecerul de la jumătatea terenului, singurul care și-a asumat ceva riscuri în prima repriză ștearsă a alor săi. Constant și în a doua parte, dar atât.

Oaidă (5) » Pe teren 70 de minute, nu în cea mai bună zi, a fost scos chiar înaintea renașterii rapidiste.

Cîrjan (5) » Bergodi i-a acordat credit, la fel ca-n stagiul din Antalya, dar puștiul împrumutat de la Arsenal n-a avut prea multe realizări.

Hasani (6) » Încă nu pare acomodat 100% cu noii colegi, însă a avut prezență de spirit și i-a așezat perfect mingea compatriotului Krasniqi la golul de 1-1.

Rrahmani (7) » Mai are mult până să ajungă la versiunea de dinainte de accidentare. Oricât și-ar dori, kosovarul are, deocamdată, o viteză în minus. Pe final, și-a arătat gena de atacant veritabil, transformând cu sânge rece penalty-ul făcut cadou de FCU. A rămas pe teren până spre final, pionier în luptele „seculare” duse cu apărarea adversă. Bergodi l-a înlocuit la trecerea timpului, dar și pentru un binemeritat standing-ovation.

Krasniqi (7) » N-a avut cea mai activă repriză, în ton cu colegii din avanposturi, dar are marele merit de a fi reaprins speranțele giuleștenilor cu golul reușit înainte de pauză. Debut cu gol pentru fotbalistul luat de la CFR Cluj, care nu s-a mai întors de la cabine.

Rapid - FCU Craiova / foto Raed Krishan (GSP)
+41 FOTO

Au intrat pe parcurs:

Funsho (6) » A ratat o ocazie bună la scurt timp după introducerea în teren, apoi s-a numărat printre cei care au hăituit apărarea lui FCU.

Burmaz (7) » Sârbul a avut la dispoziție mai bine de jumătate de oră pentru a-i impresiona pe fani la prima apariție în Giulești. A demonstrat unele lucruri, el e cel care a adus golul izbăvirii în prelungiri.

El Sawy (6) » S-a zbătut, a încercat să producă panică în flancul drept al defensivei oltenilor, dar fără realizări concrete.

Al. Albu (7) » Omul care a adus liniștea la jumătatea terenului, a venit cu assist-ul la golul lui Burmaz.

I. Cristea » introdus în prelungiri, a evoluat prea puțin

Antrenor: Cristiano Bergodi (7)

Notele celor de la FCU Craiova:

Gurău (4) » Degeaba a avut unele intervenții reușite, și-a „îngropat” echipa când îi era lumea mai dragă. Vinovat principal la golul de 3-3, cel care a impulsionat Rapidul în finalul interzis cardiacilor.

R. Negru (5) » Nu evoluase rău până la „Apocalipsa” declanșată la poarta lui Gurău în ultimele 20 de minute. Degeaba, finalul de coșmar al lui FCU l-a lăsat și pe el descumpănit.

Kvakic (4) » Doar spectator la asediul rapidist din final, copleșit, parcă, de peluza clocotindă din spatele lui.

Lacroix (4) » El a comis hențul care a însemnat începutul sfârșitului pentru FCU.

Padula (5) » Minute de coșmar pe final. A fost surclasat la mai toate capitolele de adversarii direcți

Vl. Achim (5) » Liderul oltenilor de la jumătatea terenului a fost neputincios la rândul său când Rapid s-a năpustit cu toate liniile peste FCU. Destul de neinspirat când oltenii încercau să se trezească din pumni.

Dr. Albu (7) » „Bellingham de Plenița”! Mijlocașul doljean a „dezmorțit” meciul cu o execuție de mare fotbalist, celebrând în stilul noii vedete de la Real. Are un merit considerabil și la golul trei, însă s-a prăbușit și el în final, odată cu restul colegilor.

+41 FOTO

Baeten (7) » Poftă de fotbal, necruțător la finalizare când a fost pus în valoare de Bauza. Nu i se pot reproșa multe, a părăsit terenul când FCU conducea cu 3-1.

Bauza (7) » Bun spre foarte bun, a oferit un assist și a fost mereu unul dintre principalele pericole ale oltenilor. Și el a fost schimbat când FCU se afla la cârma partidei.

Blidar (5) » A înscris, dar a comis și alte păcate care au costat-o pe FCU. E vinovat la golul de 4-3 al Rapidului.

Chițu (5) » Mai slab ca-n alte ocazii, i-a lipsit luciditatea. N-a adus prea mult pericol la poarta lui Moldovan.

„A spus că mă schimbă?” » Momentul în care Giovanni Costantino află decizia drastică luată de Mititelu: „Așa a spus?”
RAPID - FCU CRAIOVA 4-3

Ibrahim (4) » Fără idei, intrarea sa n-a produs efectul așteptat de Costantino.

Sidibe (4) » I-au lipsit reperele, a pierdut majoritatea baloanelor ajunse în posesia sa.

Blănuță  » Fără realizări, însă a evoluat prea puțin.

Mascarenhas » a evoluat prea puțin

Antrenor: Giovanni Costantino (4)

Arbitru: Horațiu Feșnic (6) Asistenți: Alexandru Cerei (7), Doru Claudiu Lucaciu (7)

VIDEO Mircea Lucescu, prezent în Giulești: ce a declarat despre Rapid și transferul lui Horațiu Moldovan

EXCLUSIV Șucu a vrut să-i dea lovitura lui Dinamo » Titularul rivalei, dorit la Rapid

Acord Horațiu Moldovan - Atletico Madrid! Cifrele colosale ale contractului

Impresarul lui Moldovan a făcut anunțul » Când pleacă portarul la Madrid să semneze cu Atletico