FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO 4-0

Notele GSP, după Rapid - Dinamo: 7 „câini” au luat 3

Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 4-0, în runda #8 din Superliga +30   FOTO
Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 4-0, în runda #8 din Superliga

Articol de - Publicat sambata, 02 septembrie 2023 07:51 / Actualizat sambata, 02 septembrie 2023 08:19

Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 4-0, în runda #8 din Superliga. De 23 de ani nu se mai întâmplase ca alb-vișiniii să se impună cu acest scor în fața rivalei, ultima ispravă: Rapid - Dinamo 4-0, 5 aprilie 2000, cu echipa lui Mircea Lucescu învingând-o pe cea antrenată de Cornel Dinu.

A fost o seară de coșmar pentru Dinamo, care s-a trezit la realitate și a realizat cât de departe e încă de formațiile de top din Superliga, așa cum spunea și antrenorul Ovidiu Burcă imediat după meci.

La polul opus, Rapid, ajutată din plin de achizițiile Rrahmani, Oaidă și Petrila, a confirmat forma excelentă prin care trece, Cristiano Bergodi a ajuns la 3 victorii consecutive pe banca formației clasate provizoriu pe locul secund.

Dinamo și-a enervat fanii: „Vă bateți joc de noi cu postarea asta” » Clubul a corectat ulterior gafa
RAPID - DINAMO 4-0

7 fotbaliști de la Dinamo, nota 3 în GSP după 0-4 cu Rapid

Cei mai buni fotbaliști de pe teren au fost Rrahmani și Petrila, ambii notați cu 9 în Gazetă. Primul a reușit o „dublă”, al doilea a marcat și a izbutit și un assist. În topul premianților urmează Oaidă și Bamgboye, cu nota 8.

Dincolo, numai Ilic, Politic și Gregorio au trecut de nota 4. Cei mai mulți, adică toată apărarea - Moura, Patriche, Bena, Homawoo, Amzăr - plus oamenii din față introduși în repriza secundă, Bani și Ghezali, au primit nota 3 în Gazeta Sporturilor de azi!

Mai sunt cu 4 Golubovic, Neluț Roșu, Larrucea și Cristi Costin.

Notele acordate de GSP după Rapid - Dinamo 4-0:

Borja Valle, Rapid - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
Marius Șumudică la Rapid - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
Vasile Maftei, Diana și Dan Șucu la Rapid - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
Rapid - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
+26 FOTO

VIDEO. Scenografie spectaculoasă a fanilor lui Rapid

Clasamentul actualizat

Mai multe articole despre Rapid - Dinamo:

Șocant: bătaie ca în filme cu 20 de minute înainte de Rapid - Dinamo. Săpunaru a urcat pe gard!