FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - RAPID 0-0

Notele GSP după Farul - Rapid » MVP-ul meciului nu e un fotbalist

Farul și Rapid au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 21 din Superliga. Campioana a avut 3 goluri anulate, deciziile finale ale arbitrilor fiind corecte.

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2023 22:56 / Actualizat miercuri, 20 decembrie 2023 23:42

Principalul remarcat al partidei de la Ovidiu este asistentul Valentin Avram, notat cu 9 de Gazeta Sporturilor. Tușierul din Capitală a ridicat inspirat fanionul la cele două faze din prima repriză în urma cărora Farul a înscris, ambele sale decizii fiind validate de VAR.

Farul înscrie, VAR-ul rescrie » Arbitrii au scos, corect!, 3 goluri din poarta Rapidului. Clasamentul
Farul - Rapid 0-0

Notele jucătorilor de la Farul

Aioani (7) » A intervenit când a fost nevoie de el, a dat siguranță echipei.

Sîrbu (6) » Prestație medie, a fost prima schimbare a lui Hagi.

Boli (6) » Depășit la o centrare pentru Braun, per total un meci obișnuit pentru un stoper.

M. Popescu (7) » Om de bază în apărarea campioanei.

Dussaut (6) » A echilibrat balanța între fazele în care a fost depășit cu ușurință și cele pe care le-a interpretat corect.

Vînă (6) » Implicat în acțiunile de atac, și-a trecut în cont o bară în prima repriză.

Artean (6) » A coborât permanent între fundași ca să coordoneze jocul Farului, a și marcat o dată, gol anulat de VAR.

Grameni (6) » Prezent în meci, a căutat permanent mingile, dar nu și-a pus amprenta asupra partidei.

Budescu (6) » A încercat să rezolve acțiunile în stilu-i caracteristic, a centrat perfect la golul anulat al lui Artean.

Ad. Mazilu (6) » Șut bun la jumătatea primului act, 2-3 driblinguri de efect în flancul drept și un gol anulat corect cu VAR la ultimul meci al extremei dreapta în România.

L. Munteanu (7) » Activ, a avut și el un gol anulat, o șansă bună în finalul primei reprize și a provocat o eroare a lui Moldovan în urma căreia Mazilu marcase, o altă reușită a Farului care n-a trecut de filtrul VAR.

Au intrat pe parcurs:

• Grosu (6) » L-a înlocuit pe Sârbu la pauză, nu a ieșit cu nimic în evidență.
  • Rivaldinho (5) » Inexistent pe teren.
  • Queiros (5) » Prudent, pragmatic.
  • Grigoryan » Introdus pe teren în minutul 86.

Antrenor: Gheorghe Hagi (6)

Notele jucătorilor de la Rapid

H. Moldovan (6) » A avut o intervenție remarcabilă la un șut al lui Mazilu. A și fost învins de 3 ori, fiind salvat de fiecare dată de arbitrii din teren și de VAR.

I. Cristea (6) » A blocat câteva atacuri ale Farului.

Săpunaru (7) » Sigur pe el, un lider - ca de aproape fiecare dată - în apărarea Rapidului.

P. Iacob (6) » Prestație medie, în nota echipei.

Braun (6) » A urcat în careu în prima repriză, când a ratat o șansă bună de a înscrie.

Funsho (5) » Folosit extremă stânga într-un sistem cu 3 fundași centrali, nigerianul a evoluat modest, confirmând forma slabă pe care o traversează.

Cîrjan (5) » Ezitant, fără realizări notabile.

Albu (7) » Dovada că uneori e mai bine ca un mijlocaș defensiv să nu iasă în evidență.

Papeau (6) » A irosit două ocazii mari.

Al. Ioniță II (7) » L-a lăsat singur cu portarul pe Papeau în startul partidei, cu o pasă excelentă, apoi a semnat un serviciu care s-ar fi putut transforma în assist și pentru Braun.

B. Valle (5) » A ratat o șansă mare în prima parte, apoi s-a făcut invizibil. Puțin pentru un fotbalist ofensiv.

• Soni (5) » A trimis o dată pe lângă poartă din marginea careului mic, a pierdut destule baloane.
  • El Sawy (5) » A încercat să se implice în joc, dar nu a crescut nivelul echipei lui Bergodi.

Antrenor: Cristiano Bergodi (6)

Arbitru: Marcel Bîrsan (6) / Asistenți: Valentin Avram (9); Daniel Mitruți (7)

Mai puteți citi:

Supermeci la Cluj. După un start șocant de slab, Universitatea Craiova revine de la 0-2 cu UTA
UTA - CSU CRAIOVA 2-2
A scris istoria Stelei și intervine în scandalul cu FCSB! „Tata a fost ofițer și am avut acces la niște documente importante! Nu am fost la apelul bocancilor”