FOTBAL  »  Superliga  »  RETROSPECTIVĂ

O altfel de retrospectivă a Ligii 1 » Azi Oţelul şi Săgeata

Articol de - Publicat vineri, 27 decembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 27 decembrie 2013 12:57

Anul fotbalistic 2013 s-a încheiat pentru echipele din Liga1, dar cititorii GSP.RO pot rememora  cele mai importante momente trăite de formaţiile lor favorite.

Sub titlul “O altfel de retrospectivă” se vor regăsi, cu bune şi rele, fiecare din cele 18 combatante.

Oţelul
Al 3-lea sezon după cel din 2010/11 la finalul căruia gălăţenii au cucerit titlu a fost unul dezamăgitor pentru fanii care cu greu au înţeles evoluţiile unor jucători sau, în anumite momente, a banilor. Cu penultima apărare din campionat, cu o singură victorie în 12 meciuri ori cu 7 goluri încasate după 7 ani într-o partidă de Liga 1 Oţelul s-a zbătut mult în subsolul clasamentului. La aspecte pozitive merită amintite promovările cîtorva tineri autohtoni, dar şi forma bună aratată de Henrique, un brazilian ce tocmai retrogradase în Iran, dar care a marcat 5 goluri în primul său sezin în Liga 1.

Statistică Oţelul:
-28 de jucători au bifat minute pentru gălăţeni în stgiunea curentă, cele mai multe minute fiind contabilizate de Cristian Sîrghi - 1619 minute.
-9 din cele 21 de goluri înscrise de Oţelul în stagiunea curentă au fost din faze fixe, 4 din acestea de la punctul cu var.
-Cel mai activ jucător a fost Marquinhos, 5 goluri şi două pase de gol.
-Într-un clasament alcătuit pe baza rezultatelor înregistrate la pauză, gălăţenii ocupă penultimul loc, 15 puncte, la egalitate cu "lanterna roşie", Viitorul.
-Ewald Lienen a fost singurul antrenor străin care a stat pe banca unei echipe din Liga 1 în stagiunea 2013/14.

Săgeata
Ajunsă în premieră în Liga 1, Săgeata "a format" repede o echipă nouă în vară, o echipă bazată pe jucători aduşi de la foste echipe retrogradate ori fotbalişti care nu au reuşit să se impună la alte formaţii din campionat.
Dobrogenii au avut un start bun de sezon, 5 puncte în primele 3 runde, apoi s-au bazat mult pe evoluţiile de pe teren propriu. Cea mai grea perioadă au cunoscut-o pe final, et.13-17, 5 înfrîngeri consecutive.

Statistica Săgeata:
-25 de jucători au evoluat pentru dobrogeni în stagiunea curentă, din aceştia 10 au marcat cel puţin un gol.
-Fostul juctor al Chiajnei ori U Cluj, Viorel Dinu a fost golgeterul echipei, 4 goluri. El a fost urmat de Mihai Roman II şi Sorin Chiţu, ambii cu cîte 3 reuşite.
-Krisztian Pogacsics a fost singurul jucător maghiar cu minute bifate în actualul sezon al Ligii 1. În două din cele 4 prezenţe pe teren a fost notat cu 2 în GSP, iar într-un alt meci cu 3. Singura partidă în care a primit notă de trecere a fost cu Dinamo, 6.

Citește și:
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Superliga
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Mihai Stoica a numit cele două echipe care se bat la titlu în Superliga: „Pe ele le văd”
Superliga
Mihai Stoica a numit cele două echipe care se bat la titlu în Superliga: „Pe ele le văd”
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Superliga
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Media
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Profit.ro
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (2)
durul
durul  •  28 Decembrie 2013, 13:54

OTELUL ,OTELUL ,OTELUL ,OTELUL ! VICTORIEEEEEEEEEEEEEEE!

fcotelulgalati
fcotelulgalati  •  27 Decembrie 2013, 13:42

Otelul isi va reveni curand. E nevoie ca noii jucatori sa se invete cu restul echipei si e nevoie de o pregatire fizica exemplara. Anul 2014 va fi anul Otelului, la fel cum a fost 2010. Atunci am dominat returul 2009-2010 si turul 2010-2011.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează