FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

EXCLUSIV Se pregătește o nouă plecare la FCSB » Clubul din Superliga îl vrea sub formă de împrumut

O nouă plecare la FCSB. Clubul din Superliga insistă pentru împrumut
O nouă plecare la FCSB. Clubul din Superliga insistă pentru împrumut

Articol de - Publicat vineri, 29 mai 2026 14:14 / Actualizat vineri, 29 mai 2026 14:22

FCSB este aproape să se despartă de încă un jucător, după ce Baba Alhassan a părăsit echipa, la finele contractului. Alexandru Maxim, portarul de 19 ani al roș-albaștrilor, ar putea fi din nou împrumutat, însă de data aceasta în Superliga.

Potrivit informațiilor GSP, goalkeeper-ul se află în vizorul celor de la Oțelul Galați, formație care caută soluții pentru completarea lotului, cu atât mai mult cu cât dunărenii au rămas cu doar două variante pentru postul de portar.

  • Dinamo - FCSB are loc de la ora 20:30, pe „Arcul de Triumf”. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și transmis pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

  • Cine câștigă se califică în turul 2 preliminar Conference League.

Alexandru Maxim de la FCSB, pe lista Oțelului Galați

Portarul înalt de 2,04 metri vine după un sezon bun în Liga 2, la FC Voluntari, alături de care va juca returul barajului de menținere/promovare, luni, de la 20:30, pe teren propriu, împotriva lui Hermannstadt. În prima manșă, sibienii s-au impus cu 3-2, Alexandru Maxim fiind rezerva lui Eduard Chioveanu.

Goalkeeper-ul care aparține de FCSB a bifat 24 de partide în eșalonul second și a păstrat poarta intactă în 11 meciuri. Produs al CSS Craiova, tânărul portar a mai fost împrumutat la FC Voluntari în turul sezonului 2024-2025, iar în returul aceleiași ediții a evoluat pentru CSM Olimpia Satu Mare.

200.000 de euroeste cota de piață a lui Alexandru Maxim, potrivit portalului de specialitate Transfermarkt.com

  • În 2022, Bayern Munchen l-a monitorizat pe Maxim pentru un transfer la formația U19 a bavarezilor. Tânărul jucător este câștigător al campionatului, al Cupei și Supercupei României cu FCSB , grupa 2007, în 2021-2022, și al Cupei de tineret în 2022-2023.

  • Ștefan Târnovanu, Lukas Zima, Matei Popa și Mihai Udrea sunt portarii pe care îi are la dispoziție, în acest moment, Marius Baciu la FCSB;

Oțelul încearcă să îi ofere antrenorului Stjepan Thomas mai multe variante eligibile pentru regula U21, iar Alexandru Maxim este unul dintre numele aflate în capul listei pentru perioada următoare.

Se pregătește o nouă plecare la FCSB » Clubul din Superliga îl vrea sub formă de împrumut
Alexandru Maxim va reveni la FCSB după barajul de menținere/promovare în Superliga

Gălățenii au renunțat la Iustin Popescu

Interesul gălățenilor pentru un nou portar vine după despărțirea de Iustin Popescu (32 de ani), căruia i-a expirat contractul și nu i s-a propus prelungirea înțelegerii.

Stjepan Thomas are doar două variante pentru buturile roș-alb-albastre, Cosmin Dur-Bozoancă (28 de ani) și Gabriel Ursu (24). Pe lista Oțelului se mai află și Bogdan Ungureanu, portarul Rapidului, care a evoluat în sezonul recent încheiat la Sepsi și a contribuit la revenirea covăsnenilor în Superliga.

În același timp, conducerea clubului a făcut oferte de prelungire a contractelor pentru doi componenți de bază ai echipei, Diego Zivulic (34 de ani) și Paul Iacob (29 de ani), ambii fiind foarte aproape să continue la formația de la malul Dunării.

Citește și:
Remarcatul lui Prunea în Corvinul - Dinamo: „E de mare viitor!”
Superliga
Remarcatul lui Prunea în Corvinul - Dinamo: „E de mare viitor!”
Fiorentina - Frosinone » Bîrligea a debutat în Serie A, într-un meci de coșmar pentru Drăgușin! Rezultat neverosimil
Stranieri
Fiorentina - Frosinone » Bîrligea a debutat în Serie A, într-un meci de coșmar pentru Drăgușin! Rezultat neverosimil
Cele mai ciudate stadioane din lume » Recunoști vreunul?
Campionate
Cele mai ciudate stadioane din lume » Recunoști vreunul?
Transferul lui Vladislav Blănuță a fost oficializat
Campionate
Transferul lui Vladislav Blănuță a fost oficializat
Încă o revoluție la Horse, companie cu fabrică în România: primul motor axial pe un range-extender
Profit.ro
Încă o revoluție la Horse, companie cu fabrică în România: primul motor axial pe un range-extender
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Asta e lipsă de curaj!” » Decizia luată de Mihai Rotaru în cazul lui Filipe Coelho și primul nume mare care „bântuie” banca Craiovei

Milioane de oameni au văzut imaginile live și nu au crezut că sunt reale » Cât de aproape au trecut două avioane de un stadion plin


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează