FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA, CAMPIOANĂ

Olguța Vasilescu, prima reacție după ce Craiova a câștigat eventul: „Ne-am dat seama de un singur lucru”

Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, a stat la câțiva metri distanță de Gică Hagi, selecționerul României
Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, a stat la câțiva metri distanță de Gică Hagi, selecționerul României

Articol de , - Publicat luni, 18 mai 2026 09:29 / Actualizat luni, 18 mai 2026 10:56

Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, un personaj important în proiectul de început al noii campioane din Superliga, a participat din tribune la meciul câștigat împotriva lui U Cluj, scor 5-0, și a fost entuziasmată de succesul alb-albaștrilor.

Universitatea Craiova este noua regină a Superligii! La patru zile după câștigarea Cupei României, juveții s-au impus și în finala campionatului cu U Cluj (5-0) și au primit medaliile de campioni.

Astăzi, este sărbătoare în Craiova, iar diseară, începând cu ora 19:30, localnicii vor celebra eventul alături de eroii urbei. Fiesta va începe din Piața Mihai Viteazu, iar jucătorii campioanei vor face un tur al orașului într-un autocar descoperit.

Olguța Vasilescu, prima reacție la cald de la stadion: „Ne-am dat seama ca este mic”

Primarul Craiovei, Olguța Vasilescu, a fost la meci alături de soțul ei, Claudiu Manda, și, în primul rând, a fost impresionată de atmosfera făcută de cei peste 27.000 de spectatori de pe arena "Ion Oblemenco".

„A fost un meci extraordinar, a fost un public extraordinar, care cred că a ajutat foarte mult la rezultatul acesta. Felicitări tuturor! Cu ocazia asta, ne-am dat seama că stadionul este mic", a reacționat Olguța Vasilescu, după finala campionatului.

Arena din Bănie are o capacitate de 30.983 de locuri.

Vor urma lucrări de modernizare la arena din Bănie

Deunăzi, Olguța Vasilescu a anunțat public că printre prioritățile Primăriei Craiova se va număra și arena din Bănie. Vor urma lucrări de modernizare la stadionul deschis pe 10 noiembrie 2017. Care, la această oră, este cel mai mare din provincie.

Astfel, în perioada următoare, va fi schimbată instalația de nocturnă a stadionului "Ion Oblemenco".

51de milioane de euro a costat noua arenă din Bănie

Citește și:
Noua Dacia Striker, surprinsă în premieră pe străzile din București » Reacțiile sunt împărțite
Noutati auto
Noua Dacia Striker, surprinsă în premieră pe străzile din București » Reacțiile sunt împărțite
Denis Alibec a primit oferta scrisă: „Așteptăm răspunsul lui”. Rămâne în Superliga?
Superliga
Denis Alibec a primit oferta scrisă: „Așteptăm răspunsul lui”. Rămâne în Superliga?
„Amigo, întoarce-te! Ești în pericol aici” » Cum arată Tepito, „Cartierul neîmblânzit”, fieful cartelurilor de droguri din Mexic
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Amigo, întoarce-te! Ești în pericol aici” » Cum arată Tepito, „Cartierul neîmblânzit”, fieful cartelurilor de droguri din Mexic
A dat FCSB lovitura? Omul care l-a descoperit i-a numit principala calitate: „Asta m-a încântat, nu șutul”
Superliga
A dat FCSB lovitura? Omul care l-a descoperit i-a numit principala calitate: „Asta m-a încântat, nu șutul”
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Profit.ro
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Aici sunt multe proteste violente înainte de CM” » Actrița română stabilită de 17 ani în Mexic descrie viața la 11.000 de km de București și ce schimbări a observat la revenirea în țară: „A fost foarte ciudat”

„Amigo, întoarce-te! Ești în pericol aici” » Cum arată Tepito, „Cartierul neîmblânzit”, fieful cartelurilor de droguri din Mexic


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează