FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - U CLUJ 1-0

Dorinel, „coșmarul” lui Sabău! » Oțelul o învinge pe U Cluj pentru a doua oară în 4 zile și urcă pe primul loc în play-out

Oțelul Galați a învins-o pe U Cluj, scor 1-0, în runda cu numărul #5 a play-out-ului din Superliga.

Articol de , - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 17:08 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 18:56

Programul etapei #5 din play-out

Prima ocazie a meciului a venit după 11 minute de joc. Lovitura de cap a lui Pop a trecut puțin peste poartă. Gălățenii au deschis scorul în finalul unei reprize în care marile ocazii au lipsit. Gomes da Silva a centrat în fața porții, de unde Thalisson a respins nefericit. Mingea a ajuns la Frederic Maciel, care l-a învins pe Gertmonas cu un șut puternic la colțul lung.

Clujenii au răspuns în debutul părții secunde. Șutul trimis de Nistor din afara careului a trecut la o palmă de bară.

Elevii lui Dorinel își puteau dubla avantajul la faza din minutul 68. Zivulic l-a găsit pe Cisotti în careu cu o pasă superbă. Șutul italianului a trecut puțin pe lângă poartă.

În minutul 87, Frederic Maciel a plecat direct la vestiare, după ce arbitrul Rareș Vidican i-a arătat al doilea galben pentru o ținere la Alex Chipciu.

Gălățenii au știut să fregmenteze finalul de meci, nelăsându-i pe clujeni să îi pună mari probleme lui Eduard Pap.

În minutele de prelungire, Dan Nistor, decarul clujenilor, a rămas pe gazon în urma unui contact cu Teles. Fotbalistul a avut nevoie de intervenția echipei medicale pentru a i se opri sângerarea. În urma acestui eveniment neplăcut, „centralul” Vidican a fluierat finalul de meci abia în minutul 90+12, chiar dacă de la margine se arătaseră doar 4 minute de prelungiri.

Dan Nistor a fost transportat la spital, acolo unde va primi îngrijiri suplimentare.

Astfel, Oțelul devine „coșmarul” celor de la U Cluj. După ce i-au învins pe ardeleni în Cupa României în urmă cu 4 zile, scor 2-1, gălățenii le administrează acestora o înfrângere și în campionat.

După acest meci, Oțelul urcă pe locul 7, cu 30 de puncte. U Cluj se clasează pe 10, cu 26 de puncte.

Notele GSP după Oțelul - U Cluj

SC Oţelul Galaţi: Eduard Pap 6 - Milen Zhelev 6, Francois Yabre 6, Jonathan Cisse 7, Miguel Silva 7 - Joao Lameira 6 (90+3 Teodor Fărcaş), Diego Zivulic 6, Juri Cisotti 6 (cp / 90+2 Aly Malle) - Frederic Maciel 6, Alexandru Pop 5 (63 Samuel Teles), Ştefan Bodişteanu 5(51 Răzvan Tănasă 6).
Antrenor: Dorinel Munteanu 7.

FC Universitatea Cluj: Andrei Gorcea 5 - Alin Chinteş 6, Andrei Piţian 6 (75 Lucas Masoero 6), Thalisson da Silva 5, Alexandru Chipciu (cp) 4 - Ovidiu Bic 5 (61 Gabriel Simion 6), Kevin Doukoure 5 (70 Federico Anselmo 5) - Ante Roguljic 5 (62 Dorinel Oancea 6), Dan Nistor 6, Valentin Gheorghe 6 (62 Roger Rodrigues 6) - Daniel Popa 5.
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău - 5.

Arbitru: Rareş George Vidican - 5. Asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe - 7, Adrian Popescu - 7.

FINAL » Oțelul - U Cluj 1-0

Oțelul - U Cluj, echipe de start

Oțelul: Pap - Zhelev, Cisse, Yabre, Gomes - Lameira, Zivulic, Cisotti - Maciel, A. Pop, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, Rus, Panait, Farcaș, Tănasă, Malle, Rusevic, I. Neagu, Jardan, Adascăliței, Teles, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gorcea - Chinteș, Pițian, Kelven, Chipciu - Bic, Doukoure - Roguljic, Nistor, V. Gheorghe - D. Popa
Rezerve: Gertmonas, Oancea, Peteleu, Masoero, G. Simion, Techeres, Silaghi, Anselmo, Pănoiu, Roger
Absenți: Mitrea, Pițian (suspendați)
Antrenor: Ovidiu Sabău

Stadion: „Oțelul”
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). A1: Sebastian Gheorghe (Suceava); A2: Adrian Popescu (Craiova)
Arbitru VAR: Andrei Antonie (București). Asistent VAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț)

Oțelul - U Cluj, cele mai tari informații:

• Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 34 de ori, fiecare şi-a trecut în cont câte 13 victorii, iar alte opt partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Oţelul gazdă: 17 jocuri - 11 victorii Oţelul - 4 remize - 2 succese Universitatea Cluj.

• Prima partidă a avut loc pe 7 decembrie 1986, Oţelul-U Cluj 1-3, antrenori Constantin Rădulescu, respectiv Remus Vlad.

• Două remize albe s-au îregistrat de-a lungul timpului, dintre care una cu Oţelul gazdă (29 octombrie 1994).

• Cea mai mare diferenţă de scor: 12 septembrie 1998, Oţelul-U Cluj 5-0 (triplă Viorel Tănase, dublă Viorel Ion).

• Ultimul succes reuşit de ardeleni pe teren advers: 8 mai 2013, Oţelul-U Cluj 0-2.

• Cea mai recentă dispută din Superligă: 17 decembrie 2023, U Cluj-Oţelul 0-1, gol marcat de Alexandru Pop.

• Mediile de vârstă: Oţelul Galaţi - 26 ani şi 10 luni; Universitatea Cluj - 25 ani şi şapte luni.

• 31 de jucători a utilizat Oţelul în acest sezon, dintre care care 21 sunt debutanţi pe prima scenă din România.

• Universitatea Cluj s-a bazat pe 38 de fotbalişti, opt dintre ei fiind autohtoni eligibili U 21.

Dan Șucu i-a schimbat rolul lui Daniel Niculae la Rapid » De ce i s-a cerut lui „Nico” să părăsească biroul de președinte
Rapid
Din spital, Luca Mihai le-a transmis o rugăminte colegilor: „Faceți asta!”
Poli Iași

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”