FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL

Ovidiu Burcă a amintit de Dorinel Munteanu la Galați: „A adus această mentalitate”. Cum vede dubla FCSB - PAOK

Articol de , - Publicat duminica, 09 februarie 2025 11:03 / Actualizat duminica, 09 februarie 2025 11:05

Ovidiu Burcă și-a lăudat elevii după remiza cu Rapid (1-1), a acordat credit predecesorului său și vede o luptă crâncenă în play-off și pentru campionat. Totodată, este de părere că FCSB are o șansă importantă în dubla cu Răzvan Lucescu

Oțelul - Rapid s-a încheiat 1-1, după un meci de luptă pe un frig pătrunzător, la minus 5 grade Celsius. Ambele formații au trecut pe lângă victorie, dar a fost doar remiză.

Notele GSP după Oțelul - Rapid: doar cu Petrila și încă 2-3 e greu de ajuns în play-off!
OȚELUL - RAPID
Notele GSP după Oțelul - Rapid: doar cu Petrila și încă 2-3 e greu de ajuns în play-off!

Ovidiu Burcă a explicat cum vrea să continue la Oțelul: „Să ne luptăm împotriva oricui și să ne batem de la egal la egal cu oricine”

„S-a terminat egalitate, e rezultatul ce oglindește cel mai bine ce s-a întâmplat pe teren. Mi-a plăcut curajul, mi-a plăcut dezinvoltura băieților mei. Dorinel (Munteanu) a adus această mentalitate la Galați, de a lupta împotriva oricui și de a te bate de la egal la egal.

Încercăm să facem mai bine acest lucru și sper că vom îmbunătăți de la meci la meci. Pe marginea terenului, încerc să rămân calm. Să fiu lucid, încercând să mă extrag din emoția partidei.

După meciul cu Dinamo, una dintre lecțiile învățate a fost să fim mai periculoși în ultima treime, să fim mai agresivi. Aștept mai mult, dar sunt reglaje fine ce apar, important e să nu mai repetăm greșelile. Echipa a crescut de la partidă la partidă. Echipa a arătat curaj și caracter, e nevoie când joci contra granzilor.

Rapid ne-a pus în dificultate, dar și noi ne-am ridicat la nivelul adversarilor de multe ori”, a explicat Ovidiu Burcă la conferința de presă de la final.

7este nota primită de antrenorul Burcă în analiza meciului la „Notele GSP”, pentru că „și-a demonstrat măiestria de a nu ceda, de a se agăța de orice pentru un rezultat bun”

Ovidiu Burcă analizează duelul FCSB - Răzvan Lucescu

Antrenorul dunărenilor vede un final aprig de sezon regulat, în special în zona play-off.

„N-aș vrea să-mi atrag antipatii, de la nivelul meu, antrenor neangrenat în play-off... Aunt multe echipe bune, de aceea nu e întâmplător că diferențele sunt atât de mici între formații. Va fi o luptă la baionetă până la ultima etapă (a sezonului regulat).

FCSB este o echipă ce are jucători fantastici, CFR joacă mai bine de la meci la meci, Rapid am văzut ce poate pe viu și îți dai seama de forța ei. Rapid e echipă grea, cu jucători valoroși. Și pe Dinamo am văzut-o bine”, a reacționat Ovidiu.

Chestionat despre șansele celor de la FCSB în dubla confruntare cu PAOK Salonic din Europa League, Burcă a replicat: „Ținând cont că FCSB joacă având o dezinvoltură extraordinară, tradiția și istoria atârnă greu în acest sens, ținând cont că a mai întâlnit o dată PAOK și a învins-o, are șanse mari să treacă (de această dublă confruntare).

Dar... Îl știu bine pe Răzvan Lucescu, știu cum pregătește partidele. Un meci în dublă manșă e greu, este un antrenor „greu” care pregătește meciurile în cele mai mici detalii”, a comentat antrenorul Oțelului.

Citește și:
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Campionate
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
Superliga
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Tenis
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Superliga
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Profit.ro
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează