FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

CORESPONDENȚĂ GSP DIN SLOVENIA Ovidiu Burcă, meserie! Antrenorul le-a arătat jucătorilor săi că, deși a fost fundaș, știe cu mingea

Articol de , - Publicat miercuri, 05 iulie 2023 10:30 / Actualizat miercuri, 05 iulie 2023 12:22

La ultimul antrenament al stagiului de la Zrece, antrenorul Ovidiu Burcă, 43 de ani, s-a implicat și el la miuță cu elevii săi, impresionând prin câteva ”no look pass” și pase în care și-a etalat tehnica

  • Reporterul GSP Eduard Apostol și fotoreporterul Cristi Preda sunt în Slovenia și transmit toate informațiile din cantonamentul lui Dinamo

Ovidiu Burcă a fost fundaș de meserie, dar are glezna fină și acum, la 43 de ani, deși a pus ghetele în cui de mai bine de un deceniu. Antrenorul le-a arătat elevilor săi că știe ce să facă atunci când are mingea la picior.

Câteva pase de efect, chiar dacă la o simplă miuță, „7 contra 2", atunci când lotul a fost împărțit pe grupuri pentru exercițiile cu balonul.

VIDEO. Ovidiu Burcă stăpânește bine mingea

Ovidiu Burcă a impresionat asistența cu câteva „no look pass", plus alte pase în care și-a exersat talentul fotbalistic pe spații mici. A încercat să-i motiveze și pe ceilalți jucători cu care era în grup. Nu a avut probleme nici în a pune „stop" la minge sau a proteja balonul. 

Și antrenorul cu portarii, Alessandro Caparco, prezent în același grup, a ținut pasul cu tinerii jucători.

11cluburi a bifat Ovidiu Burcă în cariera de fotbalist: Școala \"Gică Popescu\", Emelec (Bolivia), JEF United, Ventforet Kofu (ambele din Japonia), U Craiova, Dinamo, FC Național, Energie Cottbus (Germania), Beijing Guoan (China), Politehnica Timișoara și Rapid

4trofee a cucerit Burcă în carieră, un titlu și trei Cupe ale României cu Dinamo

Fost apărător, lider la mai multe echipe, s-a duelat cu titanii Bundesligii, Luca Toni și Edin Dzeko

Actualul tehnician al „câinilor" a pornit de la Școala de fotbal "Gică Popescu", având ulterior câteva experiențe exotice în Bolivia și în Japonia, când de-abia făcuse ochi în fenomen. Apoi, a fost la Universitatea Craiova și împreună cu "lotul Nețoiu" a semnat cu Dinamo în vara 2002.

A făcut parte din formația care a luat eventul în 2004, sub comanda lui Ioan Andone, cu un N&D exploziv, Claudiu Niculescu - Ionel Dănciulescu.

Ulterior, nu a mai fost în consonanță cu oficialii din Ștefan cel Mare și a părăsit „haita". A ajuns în Parcul cu Platani, la FC Național, unde a devenit căpitanul unei echipe care impresiona în partidele cu adversari tari.

Trei ani, ulterior, a jucat pentru Energie Cottbus, unde a devenit unul dintre jucătorii importanți ai nemților. A avut dueluri tari, printre alții, cu Luca Toni (Bayern Munchen) și Edin Dzeko (Wolfsburg), campioni în Bundesliga, dar și cu alți superfotbaliști din liga germană.

Ovidiu Burcă, meserie! Antrenorul le-a arătat jucătorilor săi că, deși a fost fundaș, știe cu mingea

Pe final de carieră a jucat la Politehnica Timișoara și la Rapid București, unde a avut un rol important în cele două echipe.

Citește și alte știri pe Dinamo:

SP i-a surprins pe „câini” în ipostaze inedite » Ghezali și-a aruncat telefonul, apoi a intrat în râu

Dinamo are două variante pentru a scăpa de interdicția la transferuri » Dimineața de miercuri, decisivă

Citește și:
Turcia - România, marele meci pentru Campionatul Mondial » Echipa aleasă de Mircea Lucescu: decizia în cazul lui Ionuț Radu
Nationala
Turcia - România, marele meci pentru Campionatul Mondial » Echipa aleasă de Mircea Lucescu: decizia în cazul lui Ionuț Radu
A repetat gestul lui Nouma din 2002 » Mircea Lucescu, surprins de față cu zeci de jurnaliști turci și români
Nationala
A repetat gestul lui Nouma din 2002 » Mircea Lucescu, surprins de față cu zeci de jurnaliști turci și români
„Trebuie să refac zilnic stocul!” » În Marele Bazar din Istanbul, reporterii GSP au găsit legătura cu România: costă 15 euro și „rupe piața”
Nationala
„Trebuie să refac zilnic stocul!” » În Marele Bazar din Istanbul, reporterii GSP au găsit legătura cu România: costă 15 euro și „rupe piața”
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
Noutati auto
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Profit.ro
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
utilizator șters
utilizator șters  •  05 Iulie 2023, 11:44

UCL Venim, tineti-ne locul cald

Vezi toate comentariile (1)
Comentează