FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - POLI IAȘI 1-1

Pacea de la Galați: Oțelul și Poli Iași și-au împărțit punctele în ultimul meci al sezonului regular. Notele GSP + clasamentul ACUM

Oțelul și Poli Iași și-au împărțit punctele  FOTO: facebook.com/SCOtelulGalati
Oțelul și Poli Iași și-au împărțit punctele FOTO: facebook.com/SCOtelulGalati

Articol de , - Publicat luni, 11 martie 2024 22:24

Oaspeții au controlat multă vreme prima parte a confruntării de la Galați, când au și deschis scorul, gazdele au revenit în a doua și au egalat. Cele două echipe se revăd chiar în week-end, în prima etapă din play-out.

Programul complet și rezultatele etapei

La întoarcerea lui Dorinel Munteanu pe bancă, după 3 etape de suspendare, Oțelul a plecat cu stângul în duelul cu Poli Iași. Oaspeții au dat tonul și, în minutul 3, Alin Roman, din lovitură liberă, și apoi Bettaieb, blocat de Pap, au trecut de puțin pe lângă 0-1.

Așa arată lupta pentru salvarea de la retrogradare » Clasamentul la intrarea în play-out + programul complet
Play-out

Gălățenii au plătit pentru pasivitatea din debut

A fost un avertisment pe care amfitrionii nu l-au luat în seamă. Au rămas pasivi și au plătit. Martac a centrat din flancul drept, iar Samuel Teles a blocat balonul cu mâna în careu.

Infracțiune clară, semnalizată prompt de asistentul Mihaela Țepușă și sancționată de „centralul” Iuliana Demetrescu. Penalty, Alin Roman, 0-1 (9).

25 de minute pentru prima ocazie

Oțelul? Gălățenilor le-au trebuit 25 de minute până la prima oportunitate adevărată. Cu golgheterul Alex Pop în prim-plan, dar cu o finalizare dezamăgitoare.

Enervat de neputința alor săi, Dorinel a mutat încă din minutul 34! Teles, vinovat la golul primit, a trebuit să-i lase locul lui Malle.Și gălățenii au început să-și împingă tot mai mult adversarul în propria jumătate. Urmarea? Bară Yabre (45).

Cisotti aduce liniștea la Galați

Gazdele au apăsat pe accelerație la reluare și au trecut la comanda partidei. Deja în minutul 54 se putea reface echilibrul și pe tabela de marcaj. S-a opus însă portarul Silviu Lung, la reluarea cu capul a lui Cisse.

În cele din urmă, gălățenii aveau să-și vadă eforturile răsplătite. Cu Cisotti la capătul centrării lui Malle: 1-1. Era minutul 71. Finalul? Liniștit. Cu două echipe mulțumite cu remiza de pe tabelă, care a rezistat până la ultimul fluier. Și cu speranțe de mai bine în week-end, când se vor revedea în prima rundă a play-out-ului.

Notele Gazetei Sporturilor la meciul Oțelul Galați - Poli Iași

SC Oţelul Galaţi: Eduard Pap 6 - Mihai Adăscăliţei 5 (63 Miguel Silva 6), Francois Yabre 6, Jonathan Cisse 6, Milen Zhelev 5 (79 Anes Rusevic) - Juri Cisotti (cp) 7, Joao Lameira 5, Samuel Teles 4 (34 Aly Malle 6) - Frederic Maciel 6 (79 George Cîrjan), Alexandru Pop 6, Ştefan Bodişteanu 5 (63 Silviu Rus 5).
Antrenor: Dorinel Munteanu - 6.

Poli Iaşi: Silviu Lung (cp) 7 - Mădălin Martac 5 (73 Todor Todoroski 6), Florin Ilie 6, Nicolas Samayoa 5, Ştefan Ştefanovici 4 - Cătălin Itu 6 (69 Carlos Jatoba 5), Mihai Bordeianu 5, Julian Marchioni 6 - Alin Roman 6 (84 'Allanzinho' Oliveira) - Shayon Harrison 5 (69 Kevin Kabran 5), Adel Bettaieb 5 (84 Matija Katanec).
Antrenor: Leo Grozavu - 6.

Arbitru: Iuliana Elena Demetrescu - 7. Asistenţi: Mircea Orbuleţ - 6, Mihaela Ţepuşă - 7.

FINAL. Oțelul Galați - Poli Iași 1-1

Oțelul Galați - Poli Iași, echipe de start

Oțelul: Ed. Pap - Adăscăliței, Yabre, Cisse, Zhelev - Cisotti, Lameira, Teles - Maciel, Al. Pop, Bodișteanu
Rezerve: R. Stoian, G. Cîrjan, Jardan, Rusevic, I. Neagu, R. Tănasă, Malle, Ghiocel, Farcaș, Gomes, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Iași: S. Lung Jr. - Martac, Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovici - C. Itu, Bordeianu, Marchioni - A. Roman - Harrison, Bettaieb
Rezerve: Niga, Katanec, Todoroski, Mota, Jatoba, Sg. Buș, A. Gheorghiță, Sahiri, L. Mihai, Kabran
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Oţelul (Galaţi)
Arbitru: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Țepușă Mihaela (Buzău)
Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

Mai puteți citi:

Gigi Becali nu se iartă: „Nu mai ascult în viața mea de nimeni. Trebuia să îl iau înainte să ajungă la Rapid”

Basarab Panduru l-a contrazis pe Florinel Coman, după ce FCSB a fost zdrobită de Rapid: „Mai bine făceai dușul cu apă caldă”