FOTBAL  »  LIGA 1  »  FCSB

ANALIZĂ GSP Pandemia a lovit din plin la FCSB: -34% venituri! -30% buget de salarii!

Pandemia a lovit în plin la FCSB.
Pandemia a lovit în plin la FCSB.

Articol de , , - Publicat joi, 08 aprilie 2021 16:34 / Actualizat joi, 08 aprilie 2021 17:27

Pentru FCSB, cifrele oficiale de pe parcursul anului 2020 sunt cele mai slabe din ultima vreme: încasările au ajuns să fie sub 6 milioane de euro, bugetul de salarii a scăzut și el cu 30%, dar pierdea a rămas foarte mare, aproape 5,5 milioane de euro.

Pandemia a lovit în plin la FCSB. Raportul financiar al clubului pentru anul 2020 e cu mult inferior celui din 2019, ultimul de dinainte de impactul pe care l-a avut coronavirusul și în fotbal. Cea mai importantă concluzie e faptul că veniturile totale s-au prăbușit. De la puțin peste 9 milioane de euro acum 2 ani până la sub pragul de 6 milioane de euro pe parcursul lui 2020. 

De fapt, este cel mai scăzut nivel al încasărilor pe care FCSB îl realizează în ultimii 15-16 ani. Scăderea față de 2019 e de 34%, față de cea din 2018 e de două ori și jumătate, iar comparativ cu 2017 e de peste 3 ori mai mică. În 2013, anul în care FCSB a accesat grupele Champions League, a raportat venituri de peste 6 ori mai mari decât a avut în 2020!

ANULVENITURI (euro)
201116.500.000
201210.700.000
201337.100.000
201425.450.000
201512.750.000
201625.400.000
201718.100.000
201814.700.000
20199.000.000
20205.980.000

Încasările FCSB în ultimul deceniu

Unde au fost capitolele, în zona veniturilor, în care FCSB a avut mult de suferit? În primul rând la vânzarea jucătorilor. În 2020, FCSB nu s-a ales practic cu nimic, a încasat circa 50.000 de euro pentru cedarea lui Adrian Petre la Cosenza. În schimb, în 2019 a avut intrări de aproape 2 milioane de euro. 

De asemenea, din rețeta biletelor, dar și a bonusurilor UEFA, FCSB are un minus de aproape un milion de euro. În schimb, din sponsorizări, clubul s-a ales chiar cu mai mulți bani!

Diferențele în privința surselor de venit:

SURSA20192020Diferența (procente)
Bilete580.00011.300-98%
Sponsorizări2.260.0002.320.000+2,6%
Drepturi TV2.800.0002.540.000-9,3%
Bonusuri UEFA1.230.000950.000-23%
Alte venituri230.000115.000-50%
Vânzări jucători1.930.00048.700-97,5%
TOTAL9.030.0005.985.000-34%

În continuare, principala sursă de venit a clubului a fost reprezentată și în pandemie de drepturile TV din Liga 1. Totuși, ponderea acestei zone a devenit și mai cu greutate. În 2019, banii de la televiziuni au reprezentat 31% din încasările totale, în vreme ce în 2020 procentul a ajuns la aproape 43%! 

Cu veniturile extrem de afectate, FCSB a recurs la cea mai la îndemână măsură pentru a evita un colaps: a apelat la tăierea salariilor angajaților, implicit ale fotbaliștilor și ale antrenorilor. Cheltuielile în această perioadă au scăzut cu 30%. De la 7,3 milioane în 2019 la numai 5,1 milioane în 2020. Totuși, în privința investițiilor în achiziția de jucători, Gigi Becali nu doar că nu a făcut un pas în spate, dar a cheltuit mai mult.

Cheltuielile în precedenții 2 ani:

Sursa20192020Diferența
Salarii7.300.0007.300.000-30%
Achiziții jucători2.620.0002.950.000+12,5%

Afectată economic, FCSB n-a putut evita să nu termine anul pe pierdere. A bifat un minus de aproape 5,5 milioane de euro. Cam aceeași pierdere a fost însă înregistratră și înainte de pandemie. De fapt, este al 3-lea an consecutiv în care clubul raportează cheltuieli care depășesc nivelul încasărilor.

ANPROFIT (€)PIERDERE (€)
20114.000.000-
20121.900.000-
201313.300.000-
2014-3.000.000
20155.000.000-
20166.000.000-
2017520.000-
2018-1.900.000
2019-5.200.000
2020-5.415.000

9,9 milioane de euroera datoria pe care FCSB a raportat-o la 31 decembrie 2020, care reprezintă, de fapt, creanța lui Gigi Becali, în baza împrumuturilor pe care le-a făcut către club, sumă pe care patronul a anunțat că o va recupera din vânzarea lui Man la Parma, ce s-a perfectat în februarie 2021

Gigi Becali a ieșit din Top 20 cei mai bogați români 

Becali a fost vreme de aproape un deceniu între primii 7-8 români cei mai bogați, conform ierarhiilor realizate de Capital și Forbes România. la un moment dat era creditat cu peste 1 miliard de euro. În 2019 însă, el a pierdut, conform Forbes, un loc între cei mai potenți 20 români. Averea lui, în decembrie 2019, era estimată la 400-450 de milioane de euro. Pe primul loc se află Daniel Dines, cu afaceri în domeniul IT. 

Dines deţine 20% din compania UiPath, care este evaluată la 7 miliarde de dolari. Forbes nu specifică însă şi la cât este estimată întreaga avere a lui Dines. Pe locul 2 se află frații Adrian şi Dragoş Pavăl, care dețin lanțul Dedeman și care au reușit să se claseze chiar și peste Ion Ţiriac.

CFR, Craiova și Viitorul au produs peste FCSB în 2020! 

Analiza celor mai importante cluburi din Liga 1 pe parcursul anului trecut creionează o concluzie care n-a mai existat până acum: clubul lui Becali a arătat rău financiar, a avut venituri foarte mici și o pierdere enormă, în vreme ce rivalele au surclasat-o la unele capitole.

1. FCSB a ajuns la nivelul lui Sepsi!

Anul 2020 nu doar că a scos-o pe FCSB de pe primele locuri în clasamentul cluburilor care au produs cei mai mulți bani, dar gruparea patronată de Gigi Becali e cam la același nivel cu o echipă care n-a evoluat niciodată în cupele europene, iar în urmă cu 3 ani abia a promovat în Liga 1. E vorba despre Sepsi, care a avut încasări de 5,3 milioane de euro. FCSB a fost depășită anul trecut de trioul CFR-Craiova-Viitorul.

CLUBVENITURI 2020 (euro)Diferența față de 2019
CFR14.500.000-28%
Craiova13.400.000-7%
Viitorul7.000.000-42,6%
FCSB5.985.000-34%
Sepsi5.300.000-33%
Botoșani5.000.000+11%

2. Gigi Becali a tăiat cel mai mult din salarii 

Becali n-a fost singurul care a raportat venituri în mare scădere în 2020 față de 2019, însă a fost cel care a decis să taie cel mai mult din cheltuielile cu angajații. A diminuat acest buget cu 30%. Viitorul, care a avut încasări cu peste 42% mai mici decât acum 2 ani, a trecut și ea la tăieri salariale, dar procentul a fost mai mic. În schimb, CFR a făcut un efort mai mare pentru cei aflați în club, inclusiv jucători și antrenori.

CLUBCHELTUIELI CU ANGAJAȚIIDiferență față de 2019
CFR13.200.000+21%
Craiova5.600.000-13,8%
FCSB5.100.000-30%
Viitorul4.000.000-21,5%
Sepsi3.400.000-10,5%
Botoșani3.250.000+18%

3. CFR și Craiova, cele mai lovite la rețeta din bilete 

Pandemia a închis porțile stadioanelor începând din luna martie a anului trecut și practic aproape tot 2020 s-a jucat fără fani. Cele mai afectate de această restricție au fost Craiova și CFR, care cumulat au avut încasări din bilete mai mici, față de 2019, cu peste 1,2 milioane de euro. Totuși, gruparea olteană a raportat încasări din tichete, inclusiv cele virtuale, de 500.000 de euro chiar și pe parcursul anului trecut.

EchipaVenituri bilete 2019Venituri bilete 2020
Craiova1.100.000510.000
CFR990.000310.000
FCSB580.00011.300
Viitorul230.0005.100
Sepsi200.00010.000
Botoșani130.00039.000

4. Craiova a subordonat tot în materie de vânzări de jucători 

Chiar dacă a fost un an complicat, în 2020 anumite cluburi au reușit să vândă bine și chiar foarte bine. Craiova a raportat încasări de 8 milioane de euro, exclusiv de pe urma cedării jucătorilor. Și Viitorul stă bine, cu intrări de aproape 3,5 milioane. Repetenți la acest capitol sunt cei de la FCSB, sub 50.000 de euro în 2020, dar și Sepsi, care n-a produs nimic în această zonă.

ClubVânzări jucători 2020 (euro)
Craiova8.000.000
Viitorul3.450.000
Botoșani1.170.000
CFR1.125.000
FCSB48.700
Sepsi

5. Viitorul plătește către impresari cât toată Liga 1 la un loc

Separat de raportul fiscal, FRF obligă de câțiva ani cluburile să-și dezvăluie și sumele pe care le achită celor care intermediază transferurile. De departe, echipa care a virat cei mai mulți bani în conturile impresarilor e Viitorul, cu aproape 800.000 de euro. De peste 30 de ori mai mult decât FCSB. Sepsi a fost de acord chiar să arate și către cine a plătit, defalcat. Din cei 40.000 de euro cheltuiți cu agenții, cea mai mare cotă, peste 6.000 de euro, a ajuns la Anamaria Prodan.

ClubBani către impresari (euro)
Viitorul800.000
Craiova305.000
Botoșani290.000
CFR130.00
Sepsi41.000
FCSB25.000

6. Trei pe plus, trei pe minus 

Dintre cele 6 echipe, cele mai importante din perspectivă financiară din Liga 1, analizate în acest material, trei au reușit să termine anul 2020 pe profit. Craiova a avut un excedent de 2,5 milioane de euro, dar și Viitorul și Botoșani au fost pe plus.

CLUBPROFITPIERDERE
Craiova2.500.000-
Botoșani370.000-
Viitorul105.000-
Sepsi-790.000
CFR-5.025.000
FCSB-5.415.000

VIDEO Dumitru Dragomir, verdict după FCSB - Craiova, 0-0: „Cred că Becali ia titlul anul ăsta!”

Citește și alte știri despre FCSB: 

Becali nu-i place, dar sunt cei mai buni din Liga 1! Cine sunt jucătorii de la FCSB care sunt criticați de specialiști, dar apărați de cifre

Dilemă în cazul Florinel Coman: „Ce spuneți, ca antrenor, când un fotbalist face ruptură în minutul 10?” » Răspunsul primit în direct de Ștucan: „Gheorghe Ștefan avea o regulă”

Playtech: BOMBĂ! Adevărul despre divorțul dintre Alexandra Dinu și Adrian Mutu. De ce s-au despărțit, de fapt


Comentarii (74)
johnwick
johnwick  •  08 Aprilie 2021, 22:59
Postat de bando. pe 08 Aprilie 2021, 21:31

Și CSA'ul pe ce loc e?

cu 2 locuri 2 la amatori în toată existența, ni nu e :))

johnwick
johnwick  •  08 Aprilie 2021, 22:56
Postat de guimaraes1.0 pe 08 Aprilie 2021, 21:04

asta e starea lui naturala si dintotdeauna iar daca tu astepti alta stare de la el cand sa posteze asta ar insemna sa nu mai posteze niciodata,nu ca ar fi vreo paguba.

no, că v-ați adunat să conversați voi, pennerii, între voi. da aicea-i despre fotbal.

silvio__.
silvio__.  •  08 Aprilie 2021, 21:32
Postat de bando. pe 08 Aprilie 2021, 21:31

Și CSA'ul pe ce loc e?

935822.. sau 935823. S-ar putea sa ma insel :)))

Vezi toate comentariile (74)
Comentează