FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - POLI IAŞI 1-1

Pandurii şi Poli Iaşi şi-au împuţinat şansele de a rămîne în Liga I » Spînzurătoarea

Articol de - Publicat joi, 06 mai 2010 00:00

Gorjenii şi ieşenii şi-au jurat să nu termine la egalitate meciul, pentru ca măcar una dintre tabere să mai ţină aprinsă torţa pe drumul întunecos de ieşire din subsol. Au jurat strîmb!
Vezi rezumatul meciului Pandurii - Poli Iaşi 2-1! (video)

Oaspeţii au fost mai masochişti, au ajuns la Tîrgu Jiu cu autocarul în seara meciului, după 12 ore petrecute pe drum. Au făcut rabat de la efort 80 de minute ca să risipească pe final dramul de energie economisit.

Tremonti şi-a permis să rateze în minutul 16, "cap" pe lîngă poartă din poziţie ideală, de parcă Pandurii ar fi avut "grijile" din clasament ale Oţelului. Apoi, golul a venit dintr-un ofsaid nesemnalizat de tuşierul Vidan împreună cu o centrare perfectă a lui Popete şi o reluare cu capul precisă a lui Stromajer (30). Din 7 metri, Ignatov a cadrat, dar l-a nimerit pe Mingote (43).

În actul secund, Popete şi-a tras la xerox în două exemplare imprecizia (61, 65). Se apropia finalul partidei, iar oştenii lui Ţiţi se odihniseră după drum. Nici măcar faptul că au rămas în 10 după eliminarea lui Adrian Ilie nu le-a tăiat elanul. Viveiros a salutat mingea în 20 de metri şi a trimis-o fix în vinclul porţii lui Mingote (89), aruncînd Tîrgu Jiu în agonie şi "parfum" de praf de puşcă.

"Acest 1-1 e echitabil, dar ne obligă să jucăm ultimele trei etape la victorie! E posibil orice, însă doar un miracol ne mai scapă"
Dumitru Dumitriu, antrenor Poli Iaşi

"Mai avem doar şanse teoretice să ne salvăm. Sînt dispus să închei de pe-acum conturile cu Pandurii, dar dacă preşedintele vrea rămîn să beau şi amarul din pahar"
Sorin Cîrţu, antrenor Pandurii

Golul pandurilor, din ofsaid!
Rezultatul partidei a fost influenţat de grava eroare a asistentului Adrian Vidan la golul reuşit de Stromajer (30). Hidişan a şutat spre poarta lui Brăneţ, portarul a respins pînă la Popete, aflat în poziţie reactivată de ofsaid, iar acesta a centrat pentru gol. Reluările TV arată că Popete se afla în afara jocului în momentul şutului lui Hidişan (foto). "Nu se mai termina egal dacă asistentul ar fi văzut ce trebuia", a comentat Ţiţi Dumitriu.

>> Mijlocaşul Alex Păcurar a revenit pe teren după 8 etape în care a fost indisponibil din cauza unei accidentări. El a fost aruncat în luptă de Cîrţu în minutul 63.