FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

Pierdere grea pentru FCU Craiova » Un titular a suferit o ruptură musculară

Kyriakos Papadopoulos, al doilea din stânga sus/ foto Facebook @FCU Craiova

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 octombrie 2022 15:25 / Actualizat miercuri, 19 octombrie 2022 15:57

FCU Craiova l-a pierdut pe Kyriakos Papadopoulos (30 de ani), după ce fundașul central a făcut ruptură musculară la meciul cu FC Botoșani, scor 0-1, în SuperLiga.

Stoperul grec a fost titular cu Botoșani, dar a fost înlocuit în minutul 80, cu Paramatti. El va sta pe bară aproximativ 45 de zile, potrivit anunțului clubului.

Guvernul a aprobat proiectul de aproape 100 de milioane de euro pentru noul stadion „Gheorghe Hagi” din Constanța
STADION

Kyriakos Papadopoulos are ruptură musculară

De la venirea la Craiova în acestă vară, Papadoupulos a jucat 9 meciuri în SuperLiga. El a devenit titular indiscutabil încă din luna august. Primul meci în care a afost integralist a fost cu Petrolul, scor 0-1.

El debuta la FCU pe 12 august, victoria cu FC Argeș, scor 2-0. Atunci, grecul juca 4 minute pe final.

Acum, el nu va mai juca până la reluarea campionatului, în decembrie. SuperLiga va lua pauză pe 14 noiembrie, din cauza grupelor Campionatului Mondial. Liga 1 se va relua pe 3 decembrie.

Papadopoulos a pierdut 941 de zile numai din cauza accidentărilor la genunchi și umăr!

De-a lungul carierei, Papadopoulos a suferit accidentări grave, mai ales la genunchi și umăr. Iată-le doar pe cele care l-au îndepărtat cel mai mult de pe gazon:

• 322 de zile out, între noiembrie 2012 și octombrie 2013. A fost operat la genunchi.
  • 229 de zile out, între iulie 2018 și martie 2019. Din nou, supus unei intervenții chirurgicale la genunchi.
  • 105 zile out, între martie și iunie 2016. Ruptură de tendon.
  • 678 de zile out numai din cauza problemelor la genunchi.
  • 263 de zile out numai din cauza leziunilor suferite la umăr, în special în perioada 2014-2015 (256 de zile).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”