FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - RAPID 1-0

Pappanaşi moldoveneşti

Articol de - Publicat marti, 23 martie 2010 00:00

Reuşita stoperului Papp a produs rocada în clasament între Rapid şi Vaslui

Deasupra bîzîitului din tribune care lui "Il Luce" i-ar fi sunat "a la Doneţk" a plutit concluzia unui suporter băştinaş: "Acuş îi realitatea, nieni!".

"Vaslui - Brazilia" a lui Lăcătuş şi-a lovit contracandidata la titlu după 6 minute: Gerlem i-a aşezat lui Papp mingea pe cap, iar fundaşul a "parcat-o" în plasa lui Bornescu. Rapid părea în cea de-a treia repriză a neputinţei arătate cu Astra. Avea cabluri de legătură scurtcircuitate între compartimente şi "locomotiva" nu se urnea deloc.

Într-o oră de joc, oaspeţii au fost periculoşi o singură dată la poarta lui Kuciak, la şutul în diagonală al lui Ioniţă, rezolvat de portarul vasluian (19). Dincolo, chiar dacă scorul convenea, Costly a fost luat în colimator de suporteri. Unul dintre ei n-a mai răbdat şi a taxat verbal o preluare inexactă a vîrfului hondurian: "Din cauza lui <Costel> ăsta mi-aş bate după fiecare meci femeia! Bine că n-am! Dar mă însor dacă dă gol!". :)

Manea l-a scos pe "închizătorul" Matici şi a preferat un "deschizător", pe Răduţă. Mingile cădeau potop însă tot spre cadrul apărat de Bornescu. Una dintre ele, şutată de Zmeu şi deviată uşor de un adversar, a picat lîngă stropii de ploaie de pe transversală (49). Un minut mai tîrziu, Vaslui a făcut 2-0 la bare, la reluarea cu capul a lui Costly din careu.

Ioniţă l-a luat la ţintă pe Kuciak. Grigorie i-a făcut loc pe teren lui Cesinha după ce a reluat slab din careu în braţele portarului vasluian, iar la final Rapid i-a făcut loc Vasluiului în clasament.

Gol anulat corect
Minutul 74 a adus cea mai controversată fază a meciului. Spadacio a executat o lovitură liberă de pe dreapta, Herea a deviat puţin balonul, care apoi îl loveşte şi pe Zmeu şi intră în poartă. Asistentul Urzică a semnalizat însă ofsaid, decizie validată de reluările GSP TV. În momentul în care Spadacio centrează, Herea (foto, indicat de săgeată) se află cu cîteva zeci de centimetri în afara jocului.