FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CFR CLUJ 1-4

Pe mîna lui Marinescu

Articol de - Publicat duminica, 18 octombrie 2009 00:00

Rapid a pierdut aseară primul meci acasă din cauza unor gafe de portar şi a cedat fotoliul de lider celor de la CFR. La 1-1, Tudor a refuzat un penalty giuleştenilor: Panin fault la Herea

Farmecul vieţii s-a văzut şi aseară în tribunele Giuleştiului, care au trepidat ca la un derby adevărat. Pe gazon însă, multinaţionala de milioane de euro creată de Arpad Paszkany la Cluj a confiscat startul.

Ardelenii i-au înghesuit pe rapidişti în terenul lor şi i-au dezechilibrat cu pase năucitoare. Gazdele au rezistat presiunii doar 11 minute. Urcat în atac, fundaşul central Cabrera a creat superioritate pe flancul drept al rivalilor, a tras sănătos la poartă, Marinescu a scăpat balonul din mîini, iar Nei, pe fază, a scuturat plasa din apropiere: 0-1.

A greşit şi Nuno Claro
Clujenii nici n-au apucat să se pupe bine, că la faza imediat următoare Nuno Claro i-a readus pe rapidişti în joc. Portarul portughez a boxat în spatele lui Herea mingea centrată în careu de Spadacio, din lovitură liberă, iar balonul s-a scurs în aţe: 1-1.

A fost momentul care i-a dat aripi "grădiniţei lui Hizo", numai că noul puşti-minune al Giuleştiului, Alexandru Ioniţă (16, 31), s-a fîstîcit de fiecare dată în situaţie de singur cu portarul. Herea merita chiar să primească penalty după o busculare în careu! Iencsi (37 - "cap" în bară) şi Spadacio (41 - şut de la 11 metri milimetric pe lîngă) au completat sarabanda ratărilor uluitoare ale gazdelor.

Cadouri pe bandă rulantă
Nu s-a intrat însă cu egalitate la pauză, pentru că Marinescu le-a mai făcut cadou un gol clujenilor în minutul 45. Goal-keeperul Rapidului a ieşit prost pe centrarea lui Deac, iar vîrful brazilian Nei a reuşit dubla cu capul: 1-2.
Prima parte s-a încheiat cu "vişiniii" solicitînd penalty (45+1) pentru un presupus henţ la Mureşan, dar arbitrul Tudor a văzut bine că mingea şutată de Herea l-a nimerit în umăr pe fundaşul clujean.

Rapid cu ratările, CFR cu golurile
Giuleştenii au alergat disperaţi după egalare. S-au lovit de organizarea trupei lui Conceicao, dar în special de ziua nefastă a lui Marinescu. Portarul rapidist a avut plasament defectuos la golul de 1-3, marcat cu capul de Mureşan (68), şi i-a pus pe tavă lui Peralta (75) reuşita de 1-4.

Pînă la gafele lui Marinescu, cele care au consfinţit practic prima înfrîngere stagională a Rapidului pe teren propriu, Helder (60- bară de la 30 de metri) şi Herea (65 - cap respins miraculos de Stănciou) au trecut pe lîngă 2-2.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”