FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - CFR CLUJ 1-1

Penalty clar refuzat Timişoarei!

Articol de GSP - Publicat marti, 20 aprilie 2010 00:00

În secunda 56, Nuno Claro l-a faultat pe Mansour în careu, dar Augustus a lăsat jocul să continue

O săptămînă de acuze şi insinuări între oficialii celor două formaţii a erupt încă din primul minut la Timişoara, cînd "centralul" Augustus Constantin nu a acordat penalty după un fault evident al lui Nuno Claro asupra lui Mansour.

Senegalezul a scăpat vertical spre poartă, a încercat să-l dribleze prin dreapta pe goalkeeperul advers, dar portughezul l-a secerat cu braţul. A fost scînteia de care fanii timişoreni aveau nevoie pentru a erupe la adresa arbitrului vîlcean. "Augustus, la puşcărie!", a fost refrenul scandat secunde bune de un întreg stadion, cu trimitere la tatăl arbitrului, anchetat în dosarul Penescu, "Mită în arbitraj".

"Asistentul Onicaş ar fi putut să-l ajute pe Augustus la acea fază, la care trebuia să se dicteze 11 metri"
Aron Huzu, ex-preşedinte CCA

Surpriza Curtean
Neluţu Sabău a surprins aseară prin titularizarea lui Alex Curtean. Fostul jucător al Mediaşului a bifat ultimele sale minute pentru Poli acum 4 etape, în eşecul cu FC Vaslui (0-1). Pe 1 decembrie 2008, pe cînd evolua la Gaz Metan, Curtean a marcat în poarta CFR-ului în minutul 91 al meciului, egalînd la 1, dar Dubarbier a adus atunci victoria feroviarilor la ultima fază a jocului. În acest campionat, Curtean a strîns doar 359 de minute în tricoul lui Poli.

Contestaţi de galerie
Doar 15.000 de fani au fost prezenţi aseară pe "Dan Păltinişanu" la confruntarea cu CFR Cluj, decisivă pentru timişoreni în lupta pentru titlu. În semn de protest pentru evoluţiile şi rezultatele neconvingătoare din ultima perioadă, fanii de la Peluza Sud nu au cîntat deloc în primele 15 minute, indicaţile şefilor de galerie fiind clare: "Nici dacă dăm gol nu scoatem vreun sunet!". Fanii şi-au arătat în schimb ataşamentul faţă de echipa de baschet masculin Elba Timişoara, care a prezentat, înaintea partidei, Cupa României cucerită săptămîna trecută.