FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - SEPSI

DINAMO - SEPSI. VIDEO+FOTO Două cadouri de la Colțescu pentru „câini”: ce au arătat reluările TV ale penalty-ului

Sepsi o conduce pe Dinamo la pauza meciului, 1-0 +6   FOTO
Sepsi o conduce pe Dinamo la pauza meciului, 1-0

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 iunie 2020 18:09 / Actualizat duminica, 21 iunie 2020 20:47

Prima repriză a meciului Dinamo - Sepsi nu a fost lipsită de evenimente. Ce mai controversată fază a avut loc în minutul 38, atunci când Răzvan Tincu a fost eliminat după ce l-a ținut pe Diego Fabbrini în careu.

„Centralul” Sebastian Colțescu a dictat penalty pentru gazde și i-a arătat „roșu” direct fotbalistului lui Sepsi,

Totuși, reluările fazei arată că decizia arbitrului craiovean a fost eronată. Înainte ca Fabbrini să fie ținut de fundașul lui Sepsi, mingea a fost degajată de portarul Niczuly direct în brațul fotbalistului lui Dinamo! Henț Fabbrini și, conform schimbării din 2019 a Legilor Jocului, orice atingere cu mâna în atac prin care îți creezi o ocazie de gol este sancționabilă.

Italianul s-a ajutat de mână ca să rămână cu poarta goală în față, poziție din care a fost doborât de Tincu.

PENALTY ȘI PENTRU SEPSI

În minutul 80, Colțescu a acordat un penalty și în favoarea oaspeților, la intrarea lui Puljic asupra lui Ștefănescu. Gazdele au contestat pe teren decizia, argumentând că stoperul a lovit mingea la intrarea prin alunecare. Lui Colțescu i s-a putut citi de pe buze când le-a răspuns dinamoviștilor că Puljic „l-a luat cu totul” pe Ștefănescu. Reluările TV par să îi dea dreptate „centralului” în acest caz. Din lovitura de pedeapsă, Vașvari a făcut 2-0.