FOTBAL  »  Superliga  »  METROSPORT

Perle din arhiva FOTO GSP » CCA Steaua, meci de poveste cu Recolta Pecica în 1955: primarul s-a rugat să o lase mai moale! :)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 octombrie 2017 17:49

Înainte de startul campionatului din 1955, pe 20 februarie, CCA a fost invitată în Arad, la Pecica, de către echipa din localitate, Recolta.

Drumul până aproape de graniţa cu Ungaria a fost greu și obositor, dar echipa a acceptat “provocarea”. În faţa a 4.000 de oameni, militarii le-au stricat sărbătoarea oamenilor, scor final 17-0, cu Tătaru autor a opt goluri, iar Zavoda I a cinci.

Se spune că primarul satului i-ar fi rugat pe cei de la CCA, la pauză, s-o lase mai moale, însă elevii lui Ilie Savu s-au dezlănţuit, marcându-le gazdelor, la reluare, încă 10 goluri, după 7-0 la finele primei reprize!