Articol de GSP - Publicat luni, 13 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 13 ianuarie 2014 12:27
Perioada excelentă a Petrolului din ultimul an şi jumătate a atras mai mulţi jucători importanţi, printre care şi Adrian Mutu. Mai mult, şi Ianis Zicu este aproape să vină la gruparea ploieşteană.
De această dată, la Ploieşti va veni şi un sponsor foarte important. Firma de automobile Opel, deţinută în prezent de General Motors, va fi sponsorul principal al echipei.
Contractul urmează să fie semnat în această săptămînă, iar perioada înţelegerii va fi de cel puţin 2 ani.
Opel a mai sponsorizat grupări importante din Europa, printre care AC Milan şi Bayern Munchen.
"Această echipă, dacă va fi cea mai bună în România va fi strict pe forţele ei! Aceasta este gândirea mea şi nu mă abat niciun milimetru de la principiul anunţat în momentul în care am admis să preiau clubul! Am auzit că sunt zeci de miliardari, români, străini, de toate soiurile, care vor să investească, să preia, să cumpere, să conducă!
Nu-i credeam pe cei dinainte care spuneau asta, ziceam că exagerează! Acum, iată, pot să anunţ cu voce tare, după doi ani de conducere, cu super-fotbalişti la echipă, cu trofeu cîştigat, cu altele , cu OPEL sponsor principal din retur: veniţi, fraţilor, să vă bucuraţi de echipa Petrolul Ploieşti cu mine, fără mine, cu oraşul, cu fanii!", a spus şi Dan Capră.