FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - CFR CLUJ

Portarul de la CFR a descoperit cheia succesului: „Aveam mare încredere”

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 19:08 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 02:09

Petrolul - CFR Cluj. Răzvan Sava, portarul ardelenilor, a comentat victoria echipei lui.

CFR Cluj a câștigat în prelungiri, după golul lui Deac. Sava consideră că unitatea grupului a făcut diferența.

Deac pentru eternitate! „Veteranul” CFR-ului aduce o victorie dramatică pe terenul Petrolului, într-un final nebun: clasamentul ACUM
PETROLUL - CFR CLUJ

Reacția lui Sava după Petrolul - CFR Cluj

„Avem încredere unul în altul, aveam încredere că echipa va câștiga. E o schimbare în bine la echipă după schimbarea antrenorului. Suntem concentrați. Mă gândesc la națională, ori U21 ori cea mare, mă duc acolo cu sufletul”, a declarat Sava la Orange Sport.

Chiar vorbeam la pauză că putem reveni, am arătat un fotbal care ne-a dat speranțe. Eu eram viu și înainte, trebuia doar să mă vadă antrenorul.. Fotbalul te răsplătește dacă ești serios, dacă muncești. Mă bucur că am dat dovadă de caracter, de o echipă matură, puternic, care știe ce vrea.

- Ciprian Deac

Reacția lui Adrian Mutu după Petrolul - CFR Cluj 1-2

„Știu cum e să și pierzi în ultimul minut. E o bucurie când câștigi și întorci rezultatul. E victoria băieților, au crezut în ea, au avut o atitudine bună. Le-am zis să nu renunțe. Am făcut un meci bun, Petrolul e o echipă redutabilă, care se apără bine și pleacă pe contraatac.

Au avut apoi câteva situații, ne-au surprins pe contre, noi a trebuit să atacăm pozițional. Nu m-a mulțumit că nu am fost atenți să rupem din fașă contrele echipei adverse, chiar dacă știm că riscăm un contraatac. Am reușit de cele mai multe ori, dar suntem o echipă mare și trebuie să ne obișnuim că așa joacă celelalte echipe cu noi.

Bîrligea și Otele au avut ocazii, dar am dat 6 goluri în două meciuri de când am venit, nu pot spune că sunt supărat pe ratări. Mi-am asumat să-l bag pe Matei Ilie, trebuie să mai învețe, suferă în duel cu jucători mai experimentați, dar va mai învăța”, a declarat Mutu la Orange Sport.

VIDEO. Petrolul - CFR Cluj. Ardelenii sărbătoresc alături de galerie victoria de pe „Ilie Oană”

Hagi s-a enervat înainte de FCSB - Farul: „Nimeni nu pomenește vreo întrebare! Scuzați-mă!”