FOTBAL  »  Superliga  »  MECI AMICAL

Cu Budescu, Grozav și Papp titulari, Petrolul a luat 5 goluri de la locul 4 din Bosnia

Petrolul a pierdut primele două amicale din Slovenia // sursă foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 26 iunie 2023 20:55 / Actualizat luni, 26 iunie 2023 21:05

Petrolul Ploiești a pierdut și al doilea amical al verii, 0-5 cu Sarajevo, locul 4 din Bosnia.

După 2-3 cu nord-macedonenii de la Shkendija pe 22 iunie, „lupii galbeni” au disputat în această seară al doilea amical din cantonamentul din Slovenia.

În fața ploieștenilor a fost Sarajevo, a patra clasată în sezonul trecut al campionatului din Bosnia.

Deși antrenorul Florin Pîrvu a trimis pe teren garnitura standard, cu nume precum Doua, Papp, Meijers, Jefferson, Jair, Grozav și Budescu în primul „11”, Petrolul a fost spulberată.

Mircea Rednic prevede un viitor diferit pentru Dinamo și Rapid: „M-au avut și m-au dat afară, merci! El e prin Emirate, să se vadă cu sultanul  «Basana-Balmasan»”
INTERVIU

Petrolul, spulberată de Sarajevo în meciul amical de astăzi

Bosniacii au deschis scorul în minutul 10 prin Kyeremeh, care a profitat de poziționarea greșită a fundașilor petroliști și a preluat, apoi finalizat nestingherit în careul advers.

În minutul 22 a punctat și Renan Oliveira, gol cu capul dintre stoperul Paul Papp și fundașul dreapta Seniko Doua. Același Renan a făcut 3-0 înainte de pauză, minutul 45, gol din fața porții după ce apărarea galbenă a fost depășită încă o dată.

Coșmarul „lupilor” a continuat și în partea a doua. Ikic a dus scorul la un neverosimil 4-0 în minutul 61, șut pe centrul porții de la marginea careului, la care portarul ceh Lukas Zima nu a putut interveni.

Mirza Mustafic a stabilit scorul final, 5-0, în minutul 79, cu o execuție excepțională din lovitură liberă.

• Echipa de start a Petrolului (4-2-3-1): Zima - Doua, Papp, Meijers, Velisar - Seto, Jefferson - Constantinescu, Jair, Grozav - Budescu (cpt.)