FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL PLOIEȘTI - CSU CRAIOVA 0-1

FOTO+VIDEO Petrolul - Universitatea Craiova 0-1 » Oltenii au încheiat agonia din deplasare. Neagoe câștigă pe teren străin la a cincea încercare

Petrolul - CSU Craiova / Sursă foto: Facebook@ FCU Craiova +13   FOTO
Petrolul - CSU Craiova / Sursă foto: Facebook@ FCU Craiova

Articol de , , - Publicat duminica, 05 martie 2023 17:35 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 17:49

CS Universitatea Craiova a obținut prima victorie pe teren străin din 2023, impunându-se cu 1-0 la Ploiești, contra Petrolului, în penultima etapă din sezonul regulat. Andrei Ivan, cel mai bun oltean din acest an, a înscris unicul gol al partidei.

Fără succes în deplasare în acest an, alb-albaștrii au găsit rețeta și pentru o victorie departe de „Oblemenco”. Au făcut-o în fieful „lupilor galbeni”, grație golului reușit de golgeterul Andrei Ivan, ajuns la șase goluri în 2023. „Nouarul” oltenilor a punctat din interiorul careului, în al treilea minut al prelungirilor primei reprize, după o pasă a lui Koljic.

Craiova, salvată de câțiva milimetri » VAR a anulat un gol după 6 minute de analiză

Oltenii au fost salvați de VAR în finalul primei reprize. Meijers, fundașul central al Petrolului a deschis scorul cu Universitatea. A marcat cu capul după o centrare din lovitură liberă. VAR-ul și-a intrat în rol și a început analiza pentru un ofsaid la stoper. După 6 minute de analiză, s-a decis că Meijers a fost în ofsaid. Decizia a fost la limită, Raul Silva, fundașul oltenilor, fiind doar la câțiva milimetri în spatele jucătorului de la Petrolul.

Meijers a marcat din ofsaid cu CSU Craiova/ foto: captură Orange Sport

Elevii lui Neagoe au suferit în repriza a doua, au fost dominați de Petrolul, care n-a găsit însă drumul spre poarta lui Laurențiu Popescu. Oltenii ajung la 51 de puncte și se apropie la o singură lungime de Rapid, ocupanta locului 4.

+9 FOTO

FINAL » Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova 0-1

VIDEO. Atmosfera de pe „Ilie Oană” la Petrolul - CSU Craiova

Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova, echipe de start:

Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Doua, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner, Rădulescu, Bucur, Budescu, Bratu, Tucaliuc, M. Ioniță
Antrenor: Florin Pârvu

Universitatea Craiova: Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj, Ndong - Ișfan, Mateiu, Screciu, Ivan - Markovic, Koljic
Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Raul Silva, Găman, Sala, Cîmpanu, Baiaram, Roguljic, Rivaldinho
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

300de meciuri are Takayuki Seto în Liga 1. E al treilea străin care atinge acest număr, după Mario Camora și Junior Morais

VIDEO Mihăiță Pleșan nu vede cu ochi buni viitorul lui CSU Craiova: „Nu cred că termină nici pe locul 3”

ANALIZĂ GSP Iar dureri de cap pentru Universitatea Craiova? De ce îi așteaptă pe olteni un meci complicat

Jucătorul de bază de la Petrolul a fost operat: „Am sperat să pot evita asta”