FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - GAZ METAN 3-1

Poli Timişoara cîştigă cu 3-1 în faţa lui Gaz Metan şi rămîne în cursa pentru titlu

Zicu înscrie golul de 2-1 +3   FOTO
Zicu înscrie golul de 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 27 februarie 2011 12:33

Timişoara nu avea voie să facă paşi greşiţi în faţa lui Gaz Metan pentru a mai spera la titlu, iar Uhrin vroia victoria la primul meci de la revenirea sa pe banca Timişoarei.

După o primă repriză slabă, în care frigul pătrunzător şi-a spus cuvîntul, cele două echipe s-au descătuşat în partea secundă. Dudiţă a fost jucătorul care deschis scorul în minutul 49, după o gravă eroare a lui Scutaru. Medieşenii au făcut pasul înapoi după marcarea golului şi asta i-a costat.

REVENIRE DE SENZAŢIE
Medieşenii au fost în avantaj doar şase minute. Goga a fost jucătorul care a readus egalitatea cu o execuţie superbă, un şut la vinclu din marginea careului. Timişoara a renăscut, iar Zicu şi-a intrat în rol.

Fostul jucător al lui Dinamo a reuşit să puncteze de două ori. Mijlocaşul avea să o aducă pe Poli în avantaj în minutul 62, cu un şut din careu. Golgheterul echipei antrenate de Duşan Uhrin a făcut dubla în minutul 75, după un contraatac superb care l-a lăsat singur cu portarul pe Zicu.

Timişoara cîştigă astfel un meci în care nu a fost lipsită de emoţii şi se menţine în lupta pentru titlu.

Min 75 - GOL TIMIŞOARA.
Zicu reuşeşte dubla

Min 62 - GOL TIMIŞOARA. Zicu o aduce pe Timisoara în avantaj cu un şut pe sub portar din 6 metri

Min 55 - GOL TIMIŞOARA. Dorin Goga restabileşte egalitatea cu un şut fabulos din marginea careului

Min 49 - GOL GAZ METAN. Dudiţă marchează după o gravă eroare în defensiva Timişoarei

O prima repriza anostă, în care Markovici a ratat cea mai mare ocazie de gol. Acesta a scapat singur cu Pantilimon, dar a sutat în portarul Timişoarei.

Min 34 - Markovici scapă singur cu Pantilimon, dar şutul acestuia îl loveşte pe portarul Timisoarei

Min 13 - Zicu marchează, dar golul este anulat. Fostul jucător al lui Dinamo era într-o poziţie clară de ofsaid

Poli Timişoara porneşte astăzi în urmărirea liderului Oţelul Galaţi. După ce moldovenii au cîştigat la "masa verde" partida cu Pandurii Tg Jiu, elevii lui Dusan Uhrin sînt obligaţi să se impună în meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş.  Meciul de pe stadionul Dan Păltinişanu se anunţă extrem de interesant, punînd faţă în faţă echipa cu cel mai bun atac din ultimii 3 ani cu echipa care nu a primit niciun gol pe Dan Păltinişanu.

Timişoara e formaţia din Liga 1 care a înscris în cele mai multe dintre etapele de pînă acum. În 16 dintre cele 18 runde din actualul sezon bănăţenii au modificat tabela, continuînd tradiţia ultimelor 3 ediţii, în care au avut cel mai bun atac al campionatului.
VEZI AICI CELE MAI TARI FAZE ALE MECIULUI TUR!

ECHIPE:
POLI TIMIŞOARA: Pantilimon – Scutaru, Luchin, Ghionea, Sepsi – Goga, Alexa, Cisovsky, Zicu – Magera, Axente.

Rezerve: Taborda, Krejci, Zagrean, Rocha, Tames, I. Matei, Ricketts

GAZ METAN MEDIAŞ: : Plesca – Trtovac, F. Lazar, Akaki, Vukadinovic – Markovic, Todea, Kubala, Dudita – Hoban, Bratu.
Rezerve: Vîtcă, Buzean, Bozeşan, Pîrvulescu, D. Roman, Aganovici, Taher Davab
Arbitru: R Dumitru. Asistenţi:  Fl. Păunescu, D. Mudura