FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FCSB, MÂINE, 20:30, DIGI, DOLCE, LOOK, GSP

Preferatul lui Becali a fost delegat la Astra - FCSB » Cine arbitrează meciul de foc de luni

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 15:55

Astra și FCSB se vor duela luni seară, de la 20:30, într-un meci pe care echipa roș-albastră trebuie să îl câștige pentru a mai păstra șanse la titlu.

Partida, una extrem de importantă, va fi arbitrată de Alexandru Tudor, potrivit TV Digi Sport, unul dintre cei mai apreciați arbitri din Liga 1.

Gigi Becali a declarat în mai multe rânduri că este fanul stilului de arbitraj al lui Alexandru Tudor, cel care este foarte strict și nu permite jocul dur.

"Arbitrul trebuie să intervină, să oprească jocul şi să dea galben. De aia îmi place mie de Tudor. Că el fluieră imediat şi dă galben"
Gigi Becali, 29 martie

În acest an, Tudor a arbitrat 4 meciuri: FCSB - Dinamo, 1-3, două meciuri în play-out și Dinamo - CFR 2-0.

GREȘELI PRO- STEAUA

De-a lungul carierei, Alexandru Tudor, 46 de ani, a fost acuzat că a făcut greșeli pro-FCSB.  Aproape că n-a existat sezon în care bucureşteanul să nu fie un aliat important al trupei roş-albastre, iar statistica dovedeşte clar acest lucru.

1. SEZONUL 2015-2016

etapa a 4-a: FC Botoşani - FCSB, 0-1

• în minutul 55, nu a acordat penalty pentru Botoşani, după faultul lui Toşca asupra lui Batin.

etapa a 27-a: FCSB-Petrolul 2-2

• În minutul 80, n-a văzut un fault clar al lui Chiricheș asupra lui Geraldo, în careul ploieștenilor, a lăsat faza să meargă, Manasse a făcut henț și a ieșit penalty-ul din care Latovlevici a făcut 2-1

• Astra - FCSB se joacă mâine de la ora 20:30 și va fi în direct pe TV Digi Sport, TV Dolce Sport și LookTV și liveTEXT pe GSP.RO.